Intel 13XXX/14XXX Serisi Yardımlaşma/BIOS Ayarları
1 1

Bu konuda 213 mesaj var

Mesaj tarihi: (düzenlendi)

14900K işlemci ile ilk Cinebench 2024 denemesinde eski BIOS ile direkt 100C işlemci sıcaklığı görerek işlemci throttle oluyordu 360mm AIO ile, BIOS varsayılan ayarlarında ki bu ayarlar hiçbir amper, güç limiti uygulamıyordu gördüğüm kadarıyla. İlk almış olduğum anakart QVL listesinde yer alan Gskill DDR5 7200MT/s 48GB RAM XMP ayarı ile çalışmayınca BIOS denemeleri yaparken farkettim, MSI son beta BIOS'larda Intel Default Settings ayarı geliyor cooler için, bu ayar güç limitlerini uyguluyor, bu BIOS'tan sonra işlemci maksimum 80C oluyor Cinebench R23'te, tam yük altında 1.21V gibi Vcore. Yüklü olan ve beta öncesi BIOS'ta Vcore kesin sapık seviyedeydi, bakmadım ama öyle olduğunu zannediyorum. Jayztwocents'in de konu ile bir videosuna denk geldim şimdi, ASUS anakartlar ile ilgili konuşuyor ama konu benzer, oradan da takip edebilirsiniz. Ben de araştırıyorum daha bakalım.

T800 tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Tolga abi yeni sistemin hayırlı olsun. Şimdi Baltalı İlah moduna girmeyeyim diyorum ama Intel işlemci almak için en yanlış zamanı seçmişsin. 13. ve 14. nesil işlemcilerdeki sorunlarla ilgili gelişmeleri okumuşsundur. Şu an sistemindeki işlemci pimi çekilmiş bomba gibi, ne zaman patlayacağı meçhul. Muhtemelen aldığın işlemci için bir geri çağırma programı uygulanacak.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Olabilir tabii geri çağırma. Ciddi sorunlar var ancak bir kısmı da maalesef anakart üreticileri ile alakalı gibi, limitleri kaldırmak, akım limitini kaldırmak vb konular da yok değil.

Amaç ayrıca niye aldın ettin meselesi değil, başka 13XXX/14XXX serisi kullananlar da var, buradan bilgi paylaşımı yapmak olabilirse.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Tolga abi sever başına sıkıntı alıp çözmek için uğraşmayı. 7700k ile yaşadıklarımdan sonra bırak intel işlemci almayı, kapısının önünden bile geçmem. K serisi işlemci, masaüstü idle’da 60-65 derece load’da sürekli 100’e aniden zıplayan sıcaklık ve akabinde throttle… intel paşaların resmi kanaldan yayınladıkları çözüm: overclock yapmayın.

T800 beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Donanım ile uğraşmak meşgul ediyor beni yoksa elbette oyun için 7800X3D alıp bir defa kurup bırakmak doğru olanı tabii, o konuda tartışmak saçma olur.

wazzap and stardust beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 hour ago, wazzap said:

CPU başlığında konuşuyorduk zaten abi. :)

Tolga abi işine karışılmasını sevmez, seni kara listeye almak isyemeyiz genç, ona göre :lol:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Kara liste yok. :)

Yalnız 5800X3D’ye göre arkada download, install falan baş etmesi iyi aynı anda. Gerçi bir de 64GB vs 32GB durumu da var.

T800 tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
6 saat önce, Najaz said:

Tolga abi yeni sistemin hayırlı olsun. Şimdi Baltalı İlah moduna girmeyeyim diyorum ama Intel işlemci almak için en yanlış zamanı seçmişsin. 13. ve 14. nesil işlemcilerdeki sorunlarla ilgili gelişmeleri okumuşsundur. Şu an sistemindeki işlemci pimi çekilmiş bomba gibi, ne zaman patlayacağı meçhul. Muhtemelen aldığın işlemci için bir geri çağırma programı uygulanacak.

bir şeyi de abartmasak? 13th nesilin başından beri kullanıyorum ben. en ufak sorun da yaşamadım. dünyada ki her 13/14th nesil işlemciler sorunlu değil. keza anakart üreticileri düzenli olarak bioslar çıkarıyor. çözümü olmayan bir durum yok. 

ZvAnA beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Üretim hataları boyut olarak farklı olsa da olabiliyor, mesela ilk seri Zen işlemcileri ile ilgili bir üretim hatası göründüğü kadarıyla:

https://www.phoronix.com/review/new-ryzen-fixed

Yine başka bir hata:

https://www.theverge.com/2023/4/27/23700688/amd-ryzen-7000-x3d-cpus-burnt-out-am5-motherboard-fix

Intel ile de AMD ile ilgili de var yine geçmişten bulunabilecek örnekler, Intel ile ilgili son durum getirdiği sese bakılırsa en geniş kapsamlısı gibi. Intel tarafında yine geçmişte başka serilerde yanlış hatırlamıyorsam var yine FW update ile düzeltilen hatalar. 

AMD tarafında yine 7000 serisi ilk çıktığında RAM ile ilgili şikayetler vardı diye hatırlıyorum, hatta Jayztwocents bezmiş ve 14900K’ya geçmişti galiba.

PC ile ilgilenen adam uğraşıyor işte ancak büyük boyutlu, haledilemeyecek konular elbette sıkıntı. 

jackjoker beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu arada konuya dönersem Intel Application Optimization için bayadır bir update yapmamış görünüyor:

https://www.intel.com/content/www/us/en/support/articles/000095419/processors.html

Bunu da basitçe aktif hale getirmek mümkün MSI sitesi ve Microsoft Store’dan ilgili yazılımları indirip BIOS’ta Dynamic Tuning ayarını aktif hale getirmek gerekiyor.

Red Dead Redemption II, Rainbow Six Siege falan için geçerli profilleri var ancak 13XXX için galiba otomatik çalışmıyor, advanced ayarlardan falan girmek gerekiyor Intel yazılımında. 

Intel problemler baş gösterince bu konuya ilgiyi bıraktı sanırım. Bu yazılımın yaptığı iş anladığım kadarıyla scheduler ayarlayıp oyunun iş parçacıklarının P-Core üzerinde çalışması ile ilgili.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Başka bir konu ortalık bir miktar karışık ben son mikrokod güncellemesini yaptım, son beta BIOS da yüklü, bunda da Intel’in 14900K için olan varsayılan profili seçili(13900KS/14900KS için anladığım güç sınırı daha yükseklerde varsayılan).

MSI özelinde olmamakla birlikte son mikrokod güncellemesini yüklemek gerekir diyen de var, yükledim daha kötü oldu diyen de var, araştırmak lazım.

Ben ama yükledim en güncelleri ne ise.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

2 saat önce, jackjoker said:

bir şeyi de abartmasak?

Abartmak mı? Yahu son 1 haftadır internet medyasının tek gündemi neredeyse bu olay :) Intel o kadar hazırlıksız yakalandı ki, sorunu çözebilmek için söz verdikleri microcode güncellemesi için bile Ağustos'un ortasına tarih verebildiler ancak. Yaptıkları tüm açıklamalar da muğlak. "Şu şu tarihler arasında üretilen, şu şu seri no'lu işlemciler etkilenmiştir" veya "Tam olarak 15 Ağustos'ta güncellemeyi yayınlayacağız" bile diyemiyorlar. Yani sorunun ölçeğini kendileri bile kestiremiyorlar ve ucu açık bir söylemle olayı soğutmaya çalışıyorlar.

Bu oksitlenme sorunu, 7/24 çalışan sunuculardaki işlemcilerde farkedilmiş ilk. Senin kullandığın işlemci de sorunlu batch'e aitse, sendeki sorun ortaya çıkana kadar, ev kullanıcısı şartlarında 2-3 yıl geçmesi gerekir. O zaman da yasal garanti süresi dolmuş olur ve elinde bozuk işlemciyle kalakalırsın. Bu sorunun tüm detaylarıyla açığa çıkması ve Intel'in yasal garanti süresinden bağımsız olarak, sorgusuz-sualsiz bir geri çağırma programı başlatması lazım. İnsanlar başlarına gelecekleri az-çok tahmin ettiği için bu kadar bastırıyorlar; sizin gibi hafife almıyorlar bu olayı.

Najaz tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

22 dakika önce, Najaz said:

Abartmak mı? Yahu son 1 haftadır internet medyasının tek gündemi neredeyse bu olay :) Intel o kadar hazırlıksız yakalandı ki, sorunu çözebilmek için söz verdikleri microcode güncellemesi için bile Ağustos'un ortasına tarih verebildiler ancak. Yaptıkları tüm açıklamalar da muğlak. "Şu şu tarihler arasında üretilen, şu şu seri no'lu işlemciler etkilenmiştir" veya "Tam olarak 15 Ağustos'ta güncellemeyi yayınlayacağız" bile diyemiyorlar. Yani sorunun ölçeğini kendileri bile kestiremiyorlar ve ucu açık bir söylemle olayı soğutmaya çalışıyorlar.

Bu oksitlenme sorunu, 7/24 çalışan sunuculardaki işlemcilerde farkedilmiş ilk. Senin kullandığın işlemci de sorunlu batch'e aitse, sendeki sorun ortaya çıkana kadar, ev kullanıcısı şartlarında 2-3 yıl geçmesi gerekir. O zaman da yasal garanti süresi dolmuş olur ve elinde bozuk işlemciyle kalakalırsın. Bu sorunun tüm detaylarıyla açığa çıkması ve Intel'in yasal garanti süresinden bağımsız olarak, sorgusuz-sualsiz bir geri çağırma programı başlatması lazım. İnsanlar başlarına gelecekleri az-çok tahmin ettiği için bu kadar bastırıyorlar; sizin gibi hafife almıyorlar bu olayı.

haberleri tek takip eden sen değilsin. neyin ne olduğunu biliyoruz bizde. cahil cühela muamelesi yapma millete. işlemciyi aldığım günden beridir pl1/2 alanını default kullanmıyorum. keza ben yıllar boyu kullandığım tüm işlemcilerde power limit alanını auto yapmadım. güç limitini auto da bırakan insanlar yaşıyor bu problemi. cinebench de dahi gördüğüm en yüksek sıcaklık 84 derece. ne oksitlenmesinden bahsediyorsu?

problem var mı var. bunu inkar eden yok.  ama adı belli olan inceleme kanallarının abartmasını "god say" kabul eden sizlere ne oluyor onu da anlamıyorum. adam işlemcisini almış ve bir uyarı yapıyor burada. gelip saatli bomba almışsın diye klasık najaz söylemini gerçekleştiriyorsun. hepimiz biliyoruz donanımın nasıl kullanıldığını ve neler yapacağımızı. intel çağırır çağırmaz. ayrıca sanane. 2-3 yıl sonra gider yeni sistem kururum bunuda atarım çöpe ne var? 

jackjoker tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Evren küstah tavırlarla yazmana gerek yok. Kimseye cahil cühela muamelesi de yapmıyorum. Dostane uyarı yapıyoruz burada. Yoksa para senin paran. İster çöpe atarsın ister pavyonda ezersin, beni ilgilendirmez.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

jj biraz sen abartmışsın burda bence :) benzer haberleri ben de okudum reddit'te ve başka yerlerde.

her işlemcide sorun yoktur tabi ama intel kendi bile böyle bir sorunun varlığını kabul etmişken çok da savunmaya gerek yok. sizde sorun yoksa ne ala ama ben mesela o riske girip hayatta almazdım şu an 13/14 neslinden bir cpu.

wazzap and Peregrine beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Konu nereye gitti beyler sakin olun bir, tamamen saptı mesele. Intel 13XXX/14XXX serisi ile ilgili açmıştım konuyu mesele başka yere gitti, değmez böyle şeyler için, aman.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

İşlemciye şimdi Alan Wake 2 ve Star Wars Jedi Survivor ile baktım, RTTS ve HWInfo64 verilerini RTTS OSD’ye yansıtarak, Alan Wake 2’de 1.45V okuyor HWInfo64 değeri RTTS üzerinden oyun çalışırken gördüğüm, kullandığı güç 85W falan maksimum, işlemci baya boşta çalışıyor Alan Wake 2 baştaki orman kısmında, Star Wars’ta 145W kullanıyor CPU oyunun başında, bu E-core’lara falan da yükleniyor, Alan Wake 2’de P-Core’lar 5700MHz çalışabilirken Star Wars’ta 5400MHz gördüğüm. CPU kullanımı yayılmış vaziyette, kimi yerlerde yine 1.43-1.44V gibi okunurken Vcore, bazı yerlerde 1.30V değerlerine iniyor, işlemci sıcaklığı da iyi öyle uçup giden bir durumu yok oyunlarda.

Yarın fırsat olursa daha ayrıntılı da bakarım.

Oyunlarda ray tracing açık ve en yüksek ayarlarında, en yüksek ayarlar seçili yine genel ayarlar için de. 

jackjoker, stardust and wazzap beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu sayfa baya yararlı konuyla ilgili ancak Almanca, Microsoft Edge düzgün olarak İngilizce'ye çeviriyor ama:

https://www.3dcenter.org/news/intel-bestaetigt-indirekt-raptor-lake-prozessoren-degradieren-und-sind-microcode-patch-nicht-zu

Burada yazıldığına göre oksidasyon meselesi Mart-Temmuz 2023 arasındaki zaman dilimyle ilgili ve halihazırda 2023 yılı içinde çözülmüş. İşlemciye fazla voltaj verilmesi nedeniyle degredasyon oluşması meselesi ile Raptor Lake çekirdek ile ilgili, 13XXX serisinin bir kısmı Alder Lake revizyon imiş bunlar etkilenmemiş. Yapılacak şey olarak da şu an için en son BIOS'u yükleyip "Intel Default Settings" ayarına alın denilmiş kısaca. Daha sonra da Intel'den güncelleme beklenecek. CPU'da halihazırda degredasyon olmuş ve instabilite problemleri baş göstermiş ise de RMA sürecini takip edin deniliyor yine kısaca.

jackjoker beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
38 dakika önce, T800 said:

Bu sayfa baya yararlı konuyla ilgili ancak Almanca, Microsoft Edge düzgün olarak İngilizce'ye çeviriyor ama:

https://www.3dcenter.org/news/intel-bestaetigt-indirekt-raptor-lake-prozessoren-degradieren-und-sind-microcode-patch-nicht-zu

Burada yazıldığına göre oksidasyon meselesi Mart-Temmuz 2023 arasındaki zaman dilimyle ilgili ve halihazırda 2023 yılı içinde çözülmüş. İşlemciye fazla voltaj verilmesi nedeniyle degredasyon oluşması meselesi ile Raptor Lake çekirdek ile ilgili, 13XXX serisinin bir kısmı Alder Lake revizyon imiş bunlar etkilenmemiş. Yapılacak şey olarak da şu an için en son BIOS'u yükleyip "Intel Default Settings" ayarına alın denilmiş kısaca. Daha sonra da Intel'den güncelleme beklenecek. CPU'da halihazırda degredasyon olmuş ve instabilite problemleri baş göstermiş ise de RMA sürecini takip edin deniliyor yine kısaca.

ben halen kendi klasik offset voltajlı ve güç limitli profili kullanıyorum. intel default settings benim bios da var ama ben su soğutmalı modu seçtim. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok