Intel 13XXX/14XXX Serisi Yardımlaşma/BIOS Ayarları
1 1

Bu konuda 213 mesaj var

Yine merak edenler varsa şu konuya da açıklık getirelim, Cinebench R15’te stabilitenin zor bulunması(videoda bunu da açıklıyor Buildzoid) voltaj dalgalanmasının mesela Cinebench R23’e göre daha fazla olması, bu nedenle Cinebench R15 stabilitesi için daha fazla voltaj vermek gerekiyor.

T800 tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

KB5041587 yayınlandı, Ryzen 9XXX serisi testlerinde ortaya çıkan düşük oyun performansına karşı incelemecilere önerilen Admin account kullanımında performans artışını Windows 24H2 çıkmadan bu yama getirmiş oldu. Intel ile bir şey göremedim ben ancak testler çıkar belki Intel işlemciler için de o zaman daha ayrıntılı bakılabilir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

ben windows yamasını yükledim yaptım. Intel işlemcilerinde de fark etti. Akşama yüklerim buraya. Bire bir aynı ayarlar ile  Wukong da eski yama ile 114 FPS yeni yama ile 124 FPS aldım 3444x1440 da.

jackjoker tarafından düzenlendi
rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben ayrıntılı bakmadım, bir kişiye denk geldim undervolt voltajını daha çok arttırdım demiş ancak inandırıcı gelmedi bana kendim de deneyince ben undervolt ile ilgili aynı sonuca ulaşmadım.

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Noldu en son? Bu yeni işlemcilerdeki sikkoluk çözüldü mü? Amd'nin yeni işlemcilerine de giydiriyorlardı son baktığımda.:lol:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
21 minutes ago, mamad said:

Noldu en son? Bu yeni işlemcilerdeki sikkoluk çözüldü mü? Amd'nin yeni işlemcilerine de giydiriyorlardı son baktığımda.:lol:

Aman hocam sikko mikko deme. ...tiri çekiyorlar sonra yanlarına kar kalıyor. 

Konuya gelecek olursa. Intel saçma sapan bir manual yayınladı işe yaramaz bir mikrokod güncellemesi gönderdi ama tabi hala hangi batch cpular etkilendi hangi seri kodlular bundan muzdarip bunu açıklayacak bir hareket girişmedi. Hadi garantinizi uzattım hadi yine iyisiniz dedi geçti. Artık iyice kullanılamaz hale gelen cpu olur mu yakınlarda ve bu cpulara intel ne yapar bilinmezlik ortada. Zaten Core Ultralar da görüktü. Artık eski 14 ve 13 nesillerin üretimini durdurup ancak birşekil elde stok kalırsa onları refurbished ayağına verir belki millete. 

AMD ye gelince o buranın konusu değil ama özetle AMD salak bir PR ile çıkış yapınca CPUların potansiyeli über gölgelenmiş oldu. Onu da AMD konusunda konuşuruz. 

SkyWarrior tarafından düzenlendi
mamad beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

KB5041587 ile Intel işlemcilerde performans arttı bir çok oyunda. Belirgin farklar var ve işin ilginci işlemci sıcaklıklarında da düşme var. Özellikle son çıkan oyunlarda sıcaklıklarda gerileme ve FPS de belirgin bir yükselme söz konusu. Ortalama 50-55 derecelerde geziniyor. 

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

AMD 9XXX serisinin oyun performansına karşılık Admin hesabına geçin denmesiyle konu nerelere geldi ? Yıllardır da bu şekilde kullandırılması konusunda da Microsoft’u eleştirmek lazım, daha önce neden gündeme gelmedi bu konu ?

Performans ve diğer konular için daha önceden test yapıp kayıt etmediğim için diyeceklerim tahmin, his olabilir ancak.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 29.08.2024 at 17:25, SkyWarrior said:

Aman hocam sikko mikko deme. ...tiri çekiyorlar sonra yanlarına kar kalıyor. 

Konuya gelecek olursa. Intel saçma sapan bir manual yayınladı işe yaramaz bir mikrokod güncellemesi gönderdi ama tabi hala hangi batch cpular etkilendi hangi seri kodlular bundan muzdarip bunu açıklayacak bir hareket girişmedi. Hadi garantinizi uzattım hadi yine iyisiniz dedi geçti. Artık iyice kullanılamaz hale gelen cpu olur mu yakınlarda ve bu cpulara intel ne yapar bilinmezlik ortada. Zaten Core Ultralar da görüktü. Artık eski 14 ve 13 nesillerin üretimini durdurup ancak birşekil elde stok kalırsa onları refurbished ayağına verir belki millete. 

AMD ye gelince o buranın konusu değil ama özetle AMD salak bir PR ile çıkış yapınca CPUların potansiyeli über gölgelenmiş oldu. Onu da AMD konusunda konuşuruz. 

Bu yıl sonu veya gelecek yıl başlarında falan döviz kurları uçup gitmeden masaüstü kurayım diyorum. Esas amaç GTA VI galiba ama oyunun çıkışını beklersek donsuz kalma ihtimalimiz artacak gibi geliyor. İşlemcilere bir bakıyorum Intel zaten felaket, millet AMD'lere de saydırıyor. Yeni windows yamasıyla işler hallolacak diyenler var. Hatta Intel'ler AMD işlemcilerden daha performanslı olacak diye görüntüler sunuluyor. Ama bakıyorum Intel'de işler hala arap saçı. Öfff... Ne pis zamana denk geldik yine. Şu 5800X3D zamanı ne güzeldi. En azından her şey netti.

SkyWarrior beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
27 dakika önce, mamad said:

Bu yıl sonu veya gelecek yıl başlarında falan döviz kurları uçup gitmeden masaüstü kurayım diyorum. Esas amaç GTA VI galiba ama oyunun çıkışını beklersek donsuz kalma ihtimalimiz artacak gibi geliyor. İşlemcilere bir bakıyorum Intel zaten felaket, millet AMD'lere de saydırıyor. Yeni windows yamasıyla işler hallolacak diyenler var. Hatta Intel'ler AMD işlemcilerden daha performanslı olacak diye görüntüler sunuluyor. Ama bakıyorum Intel'de işler hala arap saçı. Öfff... Ne pis zamana denk geldik yine. Şu 5800X3D zamanı ne güzeldi. En azından her şey netti.

Beklemekte fayda var, benim de diğer anakart uçmasaydı yapacağım yoktu bir şey. 

Arrow Lake ve 9800X3D geldiğinde bakılırsa önü görmek daha bir mümkün olur.

mamad beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

MSI PRO Z790A MAX için de halen beta olmayan BIOS gelmedi 0x129 mikrokod olan, bu LLC Mode işi bir de ciddi saçma bir bilene de denk gelmedim, hep denen AC LL=DC LL=LLC olacak deniliyor ancak Intel dökümanlarında buna ilişkin bir bilgi göremedim, maksimum şu kadar olabilir diyor sadece, bu dökümanın da güncellendiğini ve önceden böyle yazıyordu diyenler var.

Undervolt için basitçe bahsedilen hep şu CEP açık vaziyette olacak şekilde, CPU Lite Load Control modu CEP devreye girene kadar azaltmak. Bu nokta bulunduktan sonra ise undervolt yapmak offset ile. Offset hem VID’yi hem de Vcore’u azaltıyor gördüğüm. 

CEP açık vaziyetteyken CPU Lite Load Control modunu değiştirmek sadece AC Load Line direncini değiştiriyor. DC Load Line 110 hep. CEP disabled olarak ayarlanırsa DC Load Line da değişiyor diyene de denk geldim ancak kendim denemedim.

CEP kapalı vaziyette benim 14900K 1.106V ile Cinebench R23 bitirebiliyor, CEP açılır ise 1.16V oluyor bu. 60 milivolt birden nasıl farkediyor anlamak pek mümkün değil benim açımdan.

Clock stretching sanırım artık gelecek işlemcilerin tümünde kullanılacak ve büyük ihtimalle kapatılmasına da izin verilmeyecek diye düşünüyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Mesaj tarihi: (düzenlendi)

Thermalright bending correct frame'i taktım gayet yararlı oldu, bende temperature throttle 85C ayarlı Cinebench R23 skoru 37000 küsurlarda kalıyordu bunu taktıktan sonra 39000 üzerine attı kendisini, Cinebench R23'te de 85C ayara rağmen throttle durumu ortadan kalktı.

RAM'leri de son olarak Buildzoid ayarları ile kendim primary timing değerlerini ne kadar daha aşağı çekebilirim diye uğraşmam sonucu DDR5 6000 27-36-36-28 olarak ayarladım. 7200 falan zaten olmuyor da kendi XMP hızı olan 6400 ile deneyeyim dedim onda da XMP çalışıyor ancak diğer ayarları uygulayınca post dahi olmuyor. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok