Intel 13XXX/14XXX Serisi Yardımlaşma/BIOS Ayarları
1 1

Bu konuda 213 mesaj var

Ben de birkaç gündür bu 0x129 güncellemesinden sonra CPU Lite Load Control altındaki Intel Default ayarını seçmezsek intel'in 1,55v'luk limtinin devreye girmemesi olayını epey araştırdım. Bu şekilde default AC/DC LL 110/110 default geliyor. Dolayısıyla default halde işlemciler cayır cayır yanıp thermal limitlere takılıyor. Tüm kullanıcılar buna isyan ediyor günlerdir. Ben de bu yüzden ilk defa manuel offset voltaj vermek durumunda kaldım. Bu şekilde CEP Support kapatılmamış da oluyor. Ancak yine de önceki ayarıma göre biraz daha fazla voltaj ve sıcaklık alıyorum. Cinebench 23 ve 2024 uzun testlerde 80 dereceyi görmezken aynı performansı 84 derece ve daha yüksek voltajlarla alıyorum. 

Bu default Intel ayarına daha az talepkar olan bir AC/DC LL varsayılan ayarı konması lazım. Intel'in ayrıca CEP Support için kullanıcıları işlemcinin ömrü açısından kapatılmasının bir riski var mıdır bunu adam gibi kullanıcılara ifade etmesi lazım. Yine Asus ve Gigabyt anakartlarda olan IA VR Voltage limitinin MSI anakartlarında olmaması da belki pratikte anlamlıdır ama psikolojik olarak kullanıcının kafasının rahat etmesi için konmasında ne gibi bir sakınca var ki bu ayarı koymuyor MSI. 

ZvAnA tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
5 saat önce, T800 said:

6ezrboxCinebench R23 çalışırken:

https://hizliresim.com/6ezrbox

abi sıcaklık değerlerinin DTS den sonuçlarını verirmisin merak ettim. Anakartın kendi thermal sensörleri yerine Intelin kendi entegre DTS seçeneğini tercih etmen daha doğru olur. genelde test edenler DTS i baz alır çünkü. AMD de nasıldı bilmem ama INTEL de DTS sonuçlarını yazar insanlar. aynı şekilde CPU FAN ve PUMP da DTS'e bağlı çalışır.

" Each processor has multiple on-die Digital Thermal Sensor (DTS) that detects the processor IA, GT and other areas of interest instantaneous temperature.

Temperature values from the DTS can be retrieved through:

A software interface using processor Model Specific Register (MSR).

A processor hardware interface."

42 dakika önce, ZvAnA said:

Ben de birkaç gündür bu 0x129 güncellemesinden sonra CPU Lite Load Control altındaki Intel Default ayarını seçmezsek intel'in 1,55v'luk limtinin devreye girmemesi olayını epey araştırdım. Bu şekilde default AC/DC LL 110/110 default geliyor. Dolayısıyla default halde işlemciler cayır cayır yanıp thermal limitlere takılıyor. Tüm kullanıcılar buna isyan ediyor günlerdir. Ben de bu yüzden ilk defa manuel offset voltaj vermek durumunda kaldım. Bu şekilde CEP Support kapatılmamış da oluyor. Ancak yine de önceki ayarıma göre biraz daha fazla voltaj ve sıcaklık alıyorum. Cinebench 23 ve 2024 uzun testlerde 80 dereceyi görmezken aynı performansı 84 derece ve daha yüksek voltajlarla alıyorum. 

Bu default Intel ayarına daha az talepkar olan bir AC/DC LL varsayılan ayarı konması lazım. Intel'in ayrıca CEP Support için kullanıcıları işlemcinin ömrü açısından kapatılmasının bir riski var mıdır bunu adam gibi kullanıcılara ifade etmesi lazım. Yine Asus ve Gigabyt anakartlarda olan IA VR Voltage limitinin MSI anakartlarında olmaması da belki pratikte anlamlıdır ama psikolojik olarak kullanıcının kafasının rahat etmesi için konmasında ne gibi bir sakınca var ki bu ayarı koymuyor MSI. 

evet Intel Default seçeneği 110/110 yapıyor. ben o yüzden default seçeneğini kaldırdım. muhtemelen halen bug'lı çalışıyor. Beta bios yerine gerçek bios da belki düzeltirler. 
bende şuan 10/10 olarak ayarlı. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

"Intel Default" ayarı cooler seçimi ile ilgili benim anladığım, orada limitler geliyor, bendeki 253W/253W/307A şeklinde, 13700K için daha değişiktir. CPU Lite Load için değil o "Intel Default" seçimi. En büyük gıcıklık bizde IA VR Voltage Limit seçilememesi, seçilebilse zaten olup bitecek. Intel'in de 0x129 için belirlediği VID istek limiti 1.55V.

Benim ayar şu şekilde tam olarak yazmak gerekirse:

Cooler seçeneği Intel Default, limitler PL1 253W / PL2 253W / 307A

Tüm CPU voltaj ayarları default, CPU Lite Load Control Advanced:

AC Load Line 20 / DC Load Line 105 

DigitALL Power - LLC Mode 6

Bu şekilde Cinebench R23 testinde yük altında(ki bakılması gereken bu) VID istekleri ve Vcore uyumlu, resim linki verdim ona bakılabilir yine de yazmak gerekirse voltaj yük altında 1.06V-1.07V arası gidip geliyor, skor 37.000 civarında.

CEP kapalı, çünkü maalesef CPU düşük voltaj gelince çakılmayı engellemek için kendisini yavaşlatıyor, CEP kapatılırsa bunu yapmıyor, çıkacağı frekansa çıkıyor, zaten güç limiti ve akım limiti var. Bende Cinebench R23'te çektiği güç 200W gibi, sıcaklık 70C oluyor. CPU asla gelemiyor bile zaten limitlerine.

Vdroop daha fazla olsun diye LLC Mode 7 ve LLC Mode Auto olarak da denedim, işlemci daha fazla ısınıp daha çok güç çekti o şekilde, dengeli ayar böyle oldu.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
7 dakika önce, jackjoker said:

abi sıcaklık değerlerinin DTS den sonuçlarını verirmisin merak ettim. Anakartın kendi thermal sensörleri yerine Intelin kendi entegre DTS seçeneğini tercih etmen daha doğru olur. genelde test edenler DTS i baz alır çünkü. AMD de nasıldı bilmem ama INTEL de DTS sonuçlarını yazar insanlar. aynı şekilde CPU FAN ve PUMP da DTS'e bağlı çalışır.

" Each processor has multiple on-die Digital Thermal Sensor (DTS) that detects the processor IA, GT and other areas of interest instantaneous temperature.

Temperature values from the DTS can be retrieved through:

A software interface using processor Model Specific Register (MSR).

A processor hardware interface."

evet Intel Default seçeneği 110/110 yapıyor. ben o yüzden default seçeneğini kaldırdım. muhtemelen halen bug'lı çalışıyor. Beta bios yerine gerçek bios da belki düzeltirler. 
bende şuan 10/10 olarak ayarlı. 

70C oluyor sıcaklık dediğim DTS zaten, resimde diğeri çıkmış:

https://hizliresim.com/c0ud0u6

DTS görülen hali.

Adaptive+Offset kullanarak da yaptım deneyler de o şekilde voltaj baya baya daha artıyor, bu yaptığım ayar seviyesine çekemedim. -0.20V sonrası kırmızı oluyor zaten. :D

CEP clock stretching işlemi, baya kaynak var, oralardan faydalanabilirsiniz.

T800 tarafından düzenlendi
jackjoker beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Basitçe yazmak gerekirse DC Load Line değerinin fiziken yaptığı bir şey yok, VID istekleri ile ilgili, DC Load Line değerini azalttıkça VID istek voltajları artıyor, arttırınca azalıyor. AC Load Line CPU'nun voltaj offseti ile ilgili direkt voltaja etki ediyor, AC Load Line ne kadar düşük olursa Vcore o kadar azalıyor, ne kadar çok olursa o kadar artıyor. Default 1.10 mOhm ayarında da CPU Vcore değerinin artması bundan, çünkü CPU voltaja ihtiyaç duyduğunda anakartta gayet yüksek empedans ile karşılaşacağını varsayıyor bu değer yüksek olduğu için daha fazla voltaj talep ediyor. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

İdeal durumda AC LL=DC LL=LLC olması gerekiyor. Yine MSI koymamış, Gigabyte ve Asus'ta var, DC Load Line değerini ne ayarlarsanız LLC empedansını otomatik ayarlıyor. Bende tüm ayarlar default olduğunda en son BIOS'ta herşey beklendiği gibi ki bunu nasıl anlıyoruz ? Basitçe Cinebench R23 testi yaparken tam yük altında o anda çektiği Vcore ve VID istekleri birbiriyle aynı veya çok çok yakın olduğunda bunu anlıyoruz. Yani benim anakartın LLC Auto modundaki empedans değeri 1.10 mOhm. Sizinki de böyledir diye düşünüyorum. Ancak MSI maalesef otomatik ayar koymadığı gibi modlar için empedans değerlerini soranlara da ticari sır vb mealinde yanıt vermiş gördüğüm. Ben bunları daha önce bilsem katiyen MSI anakart da almazdım Z790 için.

DC Load Line değeri düzgün ayarlanmaz ise, tam yük altında Vcore ve VID isteklerini alakasız görüyor iseniz güç limiti doğru düzgün çalışmaz. Erkenden güç limitine girebilir işlemci veya girmesi gerekirken girmeyebilir.

Benim anladıklarım bunlar nette gördüklerime göre yanlış anlamalar olmadı ise. :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
6 saat önce, T800 said:

"Intel Default" ayarı cooler seçimi ile ilgili benim anladığım, orada limitler geliyor, bendeki 253W/253W/307A şeklinde, 13700K için daha değişiktir. CPU Lite Load için değil o "Intel Default" seçimi. En büyük gıcıklık bizde IA VR Voltage Limit seçilememesi, seçilebilse zaten olup bitecek. Intel'in de 0x129 için belirlediği VID istek limiti 1.55V.

Tolga senin dediğin Intel default ayarı Cpu Cooler Tuning'deki. O dediğin gibi. Ama asıl 1.55v limitinin aktif olduğunu söylendiği ayar o değil. Advanced Cpu Configuration altında senin advanced olarak ayarladığın yeredki CPU Lite Load Control altındaki "Intel Default". Dolayısı ile asıl onu aktive etmen gerekiyor deniyor. Onu seçince advanced ayarlardaki AC/DC Loadline ayarlarına erişemiyorsun. Bu şekilde de 1100/1100 olarak ayarlı geliyor.

Onun dışında AC/DC Loadline seçimlerinin vcore ve VID'ı nasıl etkilediği konusu aynen dediğin gibi. Zaten size önceki sayfalarda verdiğim reddit linkinde bunun açıklaması var. VID vcore'da asıl dikkat edilmesi gereken şey VID ve Vcore değerlerinin arasında çok fark olmayıp, birbirine yakın değerlerde olacak şekilde bir ayar tutturabilmek. Tabi bunu yaparken de en düşük AC LL değerinde olabilecek en düşük sıcaklık ve voltaj değerlerinde stabiliteyi yakalamak. İyi bi undervoltun püf noktası burası.

Ama Cpu Lite Load Contol'de Intel default seçili iken AC LL'ye müdahele edebilmenin tek yolu cpu core voltajı elle girip offset ayarlamak. Girdiğin değerlere göre de AC LL'nin kaç olduğunu takip etmek.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben baştan beridir buna inanmak istemedim, ne diyeyim. :)

Bu şekilde kullanmam asla, o vakit yapılacak şey şu olabilir MSI için, VR voltaj limiti de koyamadığımızdan CPU’nun tek çekirdek boostunu elle kısıtlamak. 

Ben bunu da yapmam ama, HWInfo’da gördüğüm maksimum Vcore 1.36V gibi benim ayarlarda, kalkıp 0.10V overshoot yapsa kendisi arada yine 1.46V hadi bilemedin 1.50V olur. Kendisinin 1.55V limitinden iyi olur diye düşünmek isterim. Daha da işlemci belki bir miktar daha undervolt olabilir ancak zaten kafasına gözüne giriştim gibi oldu :) tam yük altında 1.06V-1.07V çalışıyor daha da nereye iner bilemiyorum. 

MSI yarı yolda bıraktı, yıllardır da kullanırım anlam veremedim Z790 ile ilgili yaptıklarına. 

Bu arada CEP kapatmak istemiyorsan Buildzoid o konu ile ilgili de video yayınladı yine, ona bakabilirsin. @ZvAnA

ZvAnA beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Jedi Survivor’da gördüğüm voltajda 1.20V gibi, oyunlarda değerlerden bahsetmemişim onu farkettim. Bu şekilde varsayılan haline göre Jedi Survivor’daki fark -0.20V gibi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu video da uyuşmuyor @ZvAnA Korhan SVID için de "Intel Default" seçimi ile ilgili:

Videonun adı bu "Turning off "Intel Default Settings" with Microcode 0x129 DISABLES THE VID/VCORE LIMIT"

https://www.youtube.com/watch?v=TOvJAHhQKZg

Bizde o menu Intel Default / MSI Peformance / MSI Unlimited şeklinde, Intel Default seçili bende.

Buildzoid'de Intel Default altından başka güç limitleri de çıkıyor yine Intel'in profilleri.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Valla Tolga bu intel sonunda hepimizi işlemci mühendisi yapacak, uğraştığımız şeylere bak. Yok orada bu yazıyor yok burada bu. Aq işlemciyi default halde çalıştırmak için ayar kasıp duruyoruz. Ben açıkçası son yaptığım ayarla bırakıyorum. Beta olmayan bios geldiğinde tekrar kurcalarım. Şu anki ayarlarım da şu şekilde;

Aşağıda elle girdiğim tüm ayarlar dışında herşey Auto ve default halde. (Bu arada CEP Support Auto'da ve auto'da iken açık oluyor, bu ayarlarda zaten anakart AC/DC LL'yi kendi 0.010/0.010 yapıyor)

Cpu Cooler Tuning: Intel Default

Cpu Lite Load Control: Intel Default

PL1 limiti: 253w

PL2 limiti: 253w

IccMax : 307A

Thermal Limit: 90 derece

Cpu Voltage mod: Adaptive + Offset

Cpu voltage: 1.300v

Offset voltage: - 130

Bu şekilde hangi stress testine soksam stabil. Aida64, Prime95, Cinebench 10 ve 30 dakikalık testler vs. Hepsinde strese soktum. Oynadığım oyunlarda ve şu son çıkan Black Myth Wukong Benchmark'ında herhangi bir çökme, sorun yaşamadım. Performans sistemi ilk topladığımdaki hiçbirşeye dokunmadan sadece XMP profili seçili iken aldığım değerlerle aynı olmakla birlikte, Microcode update'i öncesinde kendi ayarlarımla aldığım performanstan bir gıdım düşük. Fark çok düşük olduğundan ve uzun stress testlerinde bile 80 derecenin üzerine çıktığını nadir gördüğümden, Vcore değerini işlemine göre max. 1.21 ve epey altında tuttuğundan bu şekilde bıraktım. 

Şuan kafama yatmayan tek konu eskiden kendi ayarlarımla bazı testlerde full yükte 240-250 watt civarında güç tüketip 253 w sınırına uyan işlemci şuan 220-230 wattlarda geziyor. 230watt'ı geçtiğini hiç görmüyorum. Benim oc yaparken de undervolt yaparken de en önemli pusulam işlemcinin tükettiği watt'a göre ne yaptığı. Sanırım bu bir gıdım düşük performans da bundan kaynaklı. Muhtemelen voltaj değerleriyle biraz daha oynayıp bunu yükseltebilirim ama sıkıldım valla. 

T800, MilesTeg and jackjoker beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
49 dakika önce, ZvAnA said:

Valla Tolga bu intel sonunda hepimizi işlemci mühendisi yapacak, uğraştığımız şeylere bak. Yok orada bu yazıyor yok burada bu. Aq işlemciyi default halde çalıştırmak için ayar kasıp duruyoruz. Ben açıkçası son yaptığım ayarla bırakıyorum. Beta olmayan bios geldiğinde tekrar kurcalarım. Şu anki ayarlarım da şu şekilde;

Aşağıda elle girdiğim tüm ayarlar dışında herşey Auto ve default halde. (Bu arada CEP Support Auto'da ve auto'da iken açık oluyor, bu ayarlarda zaten anakart AC/DC LL'yi kendi 0.100/0.100 yapıyor)

Cpu Cooler Tuning: Intel Default

Cpu Lite Load Control: Intel Default

PL1 limiti: 253w

PL2 limiti: 253w

IccMax : 307A

Thermal Limit: 90 derece

Cpu Voltage mod: Adaptive + Offset

Cpu voltage: 1.300v

Offset voltage: - 130

Bu şekilde hangi stress testine soksam stabil. Aida64, Prime95, Cinebench 10 ve 30 dakikalık testler vs. Hepsinde strese soktum. Oynadığım oyunlarda ve şu son çıkan Black Myth Wukong Benchmark'ında herhangi bir çökme, sorun yaşamadım. Performans sistemi ilk topladığımdaki hiçbirşeye dokunmadan sadece XMP profili seçili iken aldığım değerlerle aynı olmakla birlikte, Microcode update'i öncesinde kendi ayarlarımla aldığım performanstan bir gıdım düşük. Fark çok düşük olduğundan ve uzun stress testlerinde bile 80 derecenin üzerine çıktığını nadir gördüğümden, Vcore değerini işlemine göre max. 1.21 ve epey altında tuttuğundan bu şekilde bıraktım. 

Şuan kafama yatmayan tek konu eskiden kendi ayarlarımla bazı testlerde full yükte 240-250 watt civarında güç tüketip 253 w sınırına uyan işlemci şuan 220-230 wattlarda geziyor. 230watt'ı geçtiğini hiç görmüyorum. Benim oc yaparken de undervolt yaparken de en önemli pusulam işlemcinin tükettiği watt'a göre ne yaptığı. Sanırım bu bir gıdım düşük performans da bundan kaynaklı. Muhtemelen voltaj değerleriyle biraz daha oynayıp bunu yükseltebilirim ama sıkıldım valla. 

Korhan bire bir aynı ayarlardayız. AC/DC intel default değerde tutup manuel offset ile dengeyi sağladım. Sıcaklıklar bende senden biraz daha fazla. 81-83 derece maksimum gördüm. benim oda sıcaklığım genelde 28-30 arasında. şuan 28,1 derece

şahsen çok yazı okudum. MSI AC/DC yi intel default da tuttuğunuz sürece core voltajlarında pik değerler olmayacak olayına güveniyor. intel default seçilmediğinde anlık pik değerler olabiliyor. bunu hwinfo ile göremezsiniz demişler. dolayısıyla ben riske girmedim intel default da tutup manuel offset ile gidiyorum. belki nihai bios çıkınca voltaj limiti gelirse MSI bios a o zaman intel default seçeneğini değiştirir elimle ayarlarım. 

ZvAnA beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

İşlemci gücünü doğru tespit için tam yük altında HWInfo altındaki altta işaretlediğim değerlerin tam yük altında ki ben Cinebench R23 testi esnasında bakıyorum aynı veya çok yakın olması lazım, güç okuması yoksa yanlış oluyor benim anladığım:

https://hizliresim.com/tnkbjh7

Resim de konulamıyor foruma.

2 dakika önce, jackjoker said:

Korhan bire bir aynı ayarlardayız. AC/DC intel default değerde tutup manuel offset ile dengeyi sağladım. Sıcaklıklar bende senden biraz daha fazla. 81-83 derece maksimum gördüm. benim oda sıcaklığım genelde 28-30 arasında. şuan 28,1 derece

şahsen çok yazı okudum. MSI AC/DC yi intel default da tuttuğunuz sürece core voltajlarında pik değerler olmayacak olayına güveniyor. intel default seçilmediğinde anlık pik değerler olabiliyor. bunu hwinfo ile göremezsiniz demişler. dolayısıyla ben riske girmedim intel default da tutup manuel offset ile gidiyorum. belki nihai bios çıkınca voltaj limiti gelirse MSI bios a o zaman intel default seçeneğini değiştirir elimle ayarlarım. 

AC Load Line ve DC Load Line için Intel'in varsayılan değerleri 0.10 mOhm değil, 1.10 mOhm. Çorba oldu her şey. :)

@ZvAnA Korhan'ın dediği o tarz voltaj ayarı yapılırsa anakart otomatik 0.10 mOhm yapıyormuş AC ve DC Load Line değerlerini, tamamen varsayılan BIOS ayarlarında MSI'da bu 1.10 mOhm. Yani CPU Lite Load Control altında bu değer 110.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
15 dakika önce, T800 said:

İşlemci gücünü doğru tespit için tam yük altında HWInfo altındaki altta işaretlediğim değerlerin tam yük altında ki ben Cinebench R23 testi esnasında bakıyorum aynı veya çok yakın olması lazım, güç okuması yoksa yanlış oluyor benim anladığım:

https://hizliresim.com/tnkbjh7

Resim de konulamıyor foruma.

AC Load Line ve DC Load Line için Intel'in varsayılan değerleri 0.10 mOhm değil, 1.10 mOhm. Çorba oldu her şey. :)

@ZvAnA Korhan'ın dediği o tarz voltaj ayarı yapılırsa anakart otomatik 0.10 mOhm yapıyormuş AC ve DC Load Line değerlerini, tamamen varsayılan BIOS ayarlarında MSI'da bu 1.10 mOhm. Yani CPU Lite Load Control altında bu değer 110.

aynen öyle. intel default ayarında bende. MSI'ın dediğine göre bu seçeneği intel default yapınca anlık pik değerlerinin olmaması gerekiyor. Arka planda ne yapıyor kimse bilmiyor. 
ama 0x129 mikrokod güncellemesinin çalışması için bunu intel default da tutmak gerekiyor demişler. 
ASUS ve Gigabyte anakartlarda ama voltaj limitleme seçeneği aktif olduğu için AC/DC yük hattında ince ayarlamalar yapabiliyoruz anlıyorum. 
Reddit de insanların yorumları bu yönde. 
MSI yetkilisinin dediği;  buna gerek yok ben intel default seçeneğini ekledim, bırakın o işi CPU kendi halletsin siz sıcaklık değerlerini undervolt yaparak sağlayın demiş. 

komik bir cevap. ama şuan için başka çözüm yok.

Ekran görüntüsü 2024-08-18 132418.jpg

jackjoker tarafından düzenlendi
T800 and ZvAnA beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Buildzoid'in anlatımına göre düzgünce undervolt yapmaya çalıştım, LLC Mode 6 beğendiğim için oradan devam ettim, CEP enabled vaziyettedir. Tüm Intel Default ayarları yine uygulanmıştır. 

İlk etapta Buildzoid'in videoda anlattığı gibi LLC Mode 6 değerine uygun AC Load Line değerini bulmaya çalıştım CEP enabled vaziyetteyken ki ben 70 değerinde karar kıldım. 65'ten itibaren kendisinin anlattığı gibi CEP devreye girmemeye başladı ancak bana 70 daha düzgün geldi, 75 de denedim ancak yine 70'te karar kıldım. Sorun yüksek frekans voltaj istekleri olduğu için yine kendisinin bahsettiği gibi Offset voltaj uygulamak için Adaptive+Offset ayarına giriştim, benim CPU bu noktada AC Load Line 70 iken -0.155V değerine kadar inebildi. Cinebench R23 tekrar tekrar çalıştırmalarda bu değerle stabil olduğunu gördükten sonra (ki yük altında 1.136V oluyor) DC Load Line değerini de 100'e çıkarttım ki yük altında VID ve Vcore değerleri uyuşsun, CPU güç limitini düzgün ayarlasın. Offset eksi değer koymak direkt olarak VID isteklerini de düşürdüğü için yanlış yapılan(ki ben de yanlış yaptım sadece AC Load Line üzerinden voltaj düşürmeye çalışarak) undervolt gibi değil bu işlemcinin tek ve çift çekirdek boost voltaj isteklerini de aşağıya çekiyor ciddi biçimde yanlış yapılan sadece AC Load Line undervolt işlemine göre. Benim işlemci halen 6 GHz görüyor, maksimum gördüğüm 1.242V HWInfo'da undervolt işlemini doğru bir biçimde yapmaya çalışınca. 

Cinebench R23 skoru 39.000 üzeri:

https://hizliresim.com/8x8e91w

@ZvAnA @jackjoker

Video linki:

https://www.youtube.com/watch?v=a5zDWWSKyjM

Sıcaklık 75C gibi maksimum, işlemci de 250W civarı kalıyor böyle, belki biraz daha ince ayar yapabilirim, LLC Mode 5 deneyebilirim belki sonra.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

ben halen intel Default seçeneğinden sapmamak lazım diyorum bizim anakartlarda. senin sistemde düşük voltaj değerleri görebiliyor olman yanıltmasın @T800 link verdiğin video da ki eleman Gigabyte anakart da uyguluyor. Orada voltaj limitlemesi var bizim anakartlarda yok dikkat et. Hwinfo da anlık voltajları göremiyorsun. 

not: @ZvAnA bu arada IA CEP (Current Excursion Protection) bende disabled. Enabled edildiğinde performans düşüyor. onu dengelemek için AC/DC ayarını manuel kurgulamak lazım o kadar uğraşamam ki zaten mikrokod güncellemesine ters bizim anakartlarda bu kısmın manuel kurcalanması. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben Intel Default ayarlardayım zaten @jackjoker başka bir ayarda değilim, CEP disable etmenin de zararı olabileceğinden bahsediyor, bilinemez belki zararlıdır kapatmak bu bakımdan kapatmadan yapalım diye anlatıyor. Kapatmadan yaptım ben de. Şimdi Buildzoid’in söylediklerini de başka şekilde aktarmak istemiyorum yüksek voltaj istekleri ile ilgili de bahsediyor bu şekildeki ayarlar ile sıkılmazsan seyret tümüyle hatta transkripti de indirerek.

Ani voltaj hareketlerini osiloskop ile yakalıyor Buildzoid, HWInfo’da görülmediğini biliyorum ancak yine eksi offset girdiğim için zaten işlemcinin öyle sapık yerlere çıkma imkanı yok benim anladığım.

Bu “Intel Default” ayarı olayına sizin gibi bakılacak olursa sizin ayarın da o şekilde Intel  Default ile ilgisi yok bana göre madem ki CPU Lite Load 0.10 mOhm / 0.10 mOhm olarak ayarlı ise. Intel Default ayarı AC Load Line için 1.10 mOhm, DC Load Line için 1.10 mOhm. Buna da Intel’in belirlediği maksimum değer deniliyor desktop bilgisayarlar için(söz konusu videoda Buildzoid bundan da bahsediyor, mobil sistemler için de değer belirtiyor vb)

Ben AC Load Line ve DC Load Line değerlerini kendim giriyorum sizden farklı olarak. Sizde anladığım yaptığınız voltaj ayarından sonra 0.10 mOhm olarak belirliyormuş MSI BIOS’u bunları. Tümüyle varsayılan ayarlardan gidersen cooler altından sadece Intel Default seçerek göreceksin ki AC Load Line 1.10 mOhm / DC Load Line 1.10 mOhm. 

Ben bu “Intel Default” ayarı hikayesinin benim anakartta Cooler seçimindeki menü ile ilgili olduğuna kanaat getirdim. CPU Lite Load Control altındaki Intel Default ayarının bana göre ilgisi yok limitle Buildzoid videolarından da anladığım yaptıklarına bakınca anakartı Gigabyte olsa da, öyle bir şey söylemiyor ancak ne yapıyor diye takip edince benim çıkardığım sonuç bu. Tabii herkes kendisine güvensin. :)

Sadece deneyimimi aktarmaya çalışıyorum, katiyen tavsiye değildir kimseye.

Aman derim. :)

Ben bu şekilde kullanmaya karar kıldım belki bir miktar daha ince ayar yaparım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Benim yapamadığım AC LL=DC LL=LLC Mode, onu nasıl tutturmak mümkün varsayılan ayarlar dışında imkanlı değil gibi. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
21 dakika önce, T800 said:

Ben bu “Intel Default” ayarı hikayesinin benim anakartta Cooler seçimindeki menü ile ilgili olduğuna kanaat getirdim.

yok abi bahsettiğimiz default ayarı o değil AC/DC de ki kısım. bahsettiğin adamı biliyorum. AC/DC intel default seçmelisiniz diyen MSI. bu sadece bizim MSI kartlara özgü durum. senin yanlış anladığın kısım cooler seçeneği. Bende eskiden AC/DC seçeneğini senin gibi manuel ayarlıyordum. mikrokod zamazingosu geldiğinden beridir manuel kullanmıyorum o kısmı. çünkü MSI anakartına güvenmiyorum. reddit de tonla yazı var bu konuyla ilgili. kesinlikle bizim kartlarda manuel gitmemek lazım görüşü hakim. yinede sen bilirsin tabi. sıcaklıkların iyi. 

CEP ayarının disabled olması undervolt da elzem bir durumdu eskiden. benim için halen öyle. eskiden auto da duruyordu ama AC/DC değerini ona göre ayarlıyordum. artık o kısmı default da tuttuğum için benim için disabled olması gerekiyor. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

CPU Load Lite Control için “Intel Default” seçilecek diyorsan sizin AC Load Line ve DC Load Line değerlerini 0.10 mOhm görme imkanınız yok. CPU Load Lite Control ayarı için Intel Default seçilmesi gerekli diye anlıyorum ben söylediğini, @ZvAnA Korhan da ondan bahsetmişti.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

o6lx9b3.pnghttps://community.intel.com/t5/Processors/Microcode-0x129-Update-for-Intel-Core-13th-and-14th-Gen-Desktop/td-p/1622129

Direkt Intel’den böyle bir sayfaya ulaştım.

Buradan da “Intel Default” ayarı nedir onun ile ilgili Intel tablosuna ulaştım:

https://community.intel.com/t5/Processors/June-2024-Guidance-regarding-Intel-Core-13th-and-14th-Gen-K-KF/m-p/1607807

Buradaki tabloda AC Load Line ve DC Load Line ile ilgili bir konu yok. 

Tablo gayet yararlı.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok