Intel 13XXX/14XXX Serisi Yardımlaşma/BIOS Ayarları
1 1

Bu konuda 213 mesaj var

Oksidasyon meselesi gördüğüm kadarıyla 2023 yılında bir iki ayı kapsayan bir süreç ancak hangi üretim partileri falan etkilendi belli değil. Benim işlemci Nisan-2024 üretimi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

İşlemci “evcil” hale getirilebilirse ciddi performans gösteren bir işlemci özellikle üretkenlik senaryoları için tabii ama bu tip durumlarda da o tip kullanıcı risk almayı sevmez. 

AMD tarafında da 7950X3D ile bu boyutlarla asla kıyaslanmaz da RAM expo problemleri, 3D cache’in sadece bir çiplete bağlı olması nedeniyle scheduler problemleri gibi problemler vardı. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

AMD de deki problemler devede kulak hocam. RAM EXPO vs vs çözülmemiş durumlar değiller. 3D Cache için de söyleyebileceğim 7950X için zaten gereksiz. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

0x129 zaten oksidasyon ile ilgili bir güncelleme değil. o sorun 2022 de tespit edilmiş 2023 ikinci çeyrekten sonrası üretilen işlemciler de problem giderilmiş. 

https://www.reddit.com/r/intel/comments/1e9mf04/intel_core_13th14th_gen_desktop_processors/

mikrokod da ki hata ise sonradan ortaya çıkan bir problem. insanlar genelde iki sorunu aynı sorun gibi gördü.  mikrokod sonrası hasar gören işlemcileri bu bios güncellemesi düzeltmiyor. sadece hasar almaması için düzeltme uyguluyor. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

0x125 ile bir türlü tutturamadım güç limitini, CPU voltaj isteklerini ve Vcore tam tutturdum ancak maalesef yine 190W limitte kalıyor işlemci yükte, araştırmam lazım, varsayılan ayarlarda problem yok ancak sevmediğim şekilde anlık 1.5V üzerine çıkıyor 6GHz boost için, önceki ayarımla 1.35V civarı 6GHz boost sorunsuzdu, 1.5V falan gerek yoktu, vaktim yok şu anda, daha sonra bir bakayım.

Hatta bekleyeyim biraz daha son mikrokod güncellemesi de gelince tam ayarı oturtayım artık. Şimdi bunu tutturacağım sonra yine bozulacak boş yere de uğraşmaya hem de işlemciyi yormaya gerek yok.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ancak bu defa AC 110 / DC 110 / LLC Auto yük altında önerilen şekilde çalışıyor AC Load Line = DC Load Line = LLC olacak biçimde. Yük altında çünkü Vcore ile Core VIDs eşit sayılır varsayılan ayarlarda. 0x123 olan bir önceki son beta BIOS’ta durum böyle değildi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

13600KF işlemcimi aldığım günden beri sorunsuzca UV ile kullandım, o yüzden de bu bahsi geçen hatadan etkilenmedim şimdiye kadar.

Dün yeni microcodelu BIOS'a geçeyim bakalım dedim ancak benim sorunlar o zaman başladı. Özellikle oyunlarda takılmalar, ani FPS düşüşleri falan gibi şeyler yaşamaya başlayınca derhal eski BIOS'a döndüm. Biliyorum "çalışıyorsa tamir etme" kuralına aykırı davrandığım için cezalandırıldım:lol: 

Neyse uzun lafın kısası, şimdilik herşey durulup BIOSlar, microcodelar falan olgunlaşana kadar parmağımı bile kıpırdatmayacağım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

7D91vHD2(Beta version)
ben bios güncellemesini yaptım.
bir önce ki bios a göre max. çekirdek sıcaklıklarım 4 derece daha düştü ve 84 derece gördüm. odamın sıcaklığı 28 derece. 
performans da değişme yok. Cinebench R23 30504 puan aldım. daha önce ki sonuçlarım da ortalama bu aralıktaydı. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Cinebench R23’te ben en yüksek 38.000 küsür yaptım bir defa eski BIOS ile, 41.000 yapan var undervolt ile işlemciye de zarar vermeden, şu işler bir otursa kurcalamaya başlayacağım hele havalar da soğusa bir miktar daha da iyi olur tabii.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
8 saat önce, Definitive said:

@T800

Yurt dışında doğrudan üreticiyle temasa geçince genelde düzgün geri dönüş oluyor. Corsair'le garantiye girmeyen bir problemde yazıştım ücretsiz değişim yapalım cihazı gönderin dediler. Gümrük maliyeti ürün fiyatına gelecek gibi görününce mecburen vazgeçtim. O yüzden yurt dışına garanti değişimi için ürün gönderip getirmek bana pek mümkün görünmez oldu.

Başka firmalarda da bu sorun olabiliyor, daha önce evga vs ile sorun yaşayanlar oldu. Ama intel'de durum farklı işliyordu. Yıllar önce benim yaşadığım bir sorunda resmi 2 yıllık garanti süresinden sonra intelin verdiği ekstra garantiden değişen işlemci yurt içinden gönderilmişti.  

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

LGA 1700 contact frame kullanıyor musunuz ? Alsam mı acaba diyorum ancak bir yandan da tekrar sök tak falan gözümde büyüyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
39 dakika önce, T800 said:

LGA 1700 contact frame kullanıyor musunuz ? Alsam mı acaba diyorum ancak bir yandan da tekrar sök tak falan gözümde büyüyor.

hayır kullanmıyorum ben. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
3 hours ago, ZvAnA said:

Başka firmalarda da bu sorun olabiliyor, daha önce evga vs ile sorun yaşayanlar oldu. Ama intel'de durum farklı işliyordu. Yıllar önce benim yaşadığım bir sorunda resmi 2 yıllık garanti süresinden sonra intelin verdiği ekstra garantiden değişen işlemci yurt içinden gönderilmişti.  

Göndermezler demiyorum zaten, yaşadığımız modern (!) ülkede gümrükte dert olacaktır.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@Definitive yok hocam demek istediğini anladım, ben de diyorum ki işlemci yurtdışından gönderilmiyor o yüzden gümrük ile ilgili bir durum olmuyor. Ha bu benim tecrübem epey önceydi. Şuan öyle yurt içinden gönderilecek bir depo var mıdır, yoksa distribitör uygulaması nasıldır bilemiyorum.

@T800 ben thermalright'ın contact frame'ini kullanıyorum. 13700k ile direk kullanmaya başladım. Tabi öncesinde contact framesiz kullanımım olmadığı için kesin işe yarıyor diye birşey demem mümkün değil. Ama ben kendi custom sıvı soğutmam ile işlemcimin sıcaklıklarından çok memnunum. Performans kaybı olmayacak şekilde yaptığım kendi ayarlarımda 10 dakikalık cinebench R23 ve 2004 testlerinde 80 dereceyi geçmiyorum. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Benim anakart için de 0x129 geldi, 0x123 ile yaptığım ayar uçtu gitti, 0x123 ile takılmadığı bir limite takılıyor, CEP’i iptal etmek zorunda kalacağım herhalde.

Bu arada CEP iptal etmek veya Intel Default ayarından çıkmak Intel’in 1.55V idi sanırım üzerilerine anlık çıkmayı düzelten yamasını tekrar iptal ediyor. Yani undervolt yapacağım zorunlu CEP’i iptal edip görünen.

Buildzoid’in Intel’in AC Load Line ve DC Load Line ile ilgili iki saat uzunlukta bir videosu var. Neden işlemcinin saçma sapan voltaj talep ettiğine ilişkin de konuşuyor orada ancak başına oturup düzgünce dinlemek lazım.

0x129 denemedim daha bu arada ancak 0x125 gibidir diye düşünüyorum yine.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

0x129 BIOS’u yükledim ayarlar ilginç oldu ancak AC Load Line ve DC Load Line değerlerine ince ayar yaparak Cinebench R23 testi sırasında yük altında baya yaklaştırdım VID ve Vcore değerlerini. Düşük sıcaklık ve voltaj için LLC Mode 6 aşağısı kurtarmıyor. MSI anakartlarda sekiz mod oluyor, Asus’un falan aksine Mode 1 en güçlü ayar, Mode 8 en güçsüz ayar, Asus’tan falan MSI anakart geçişte buna dikkat etmek gerekli. Artı olarak CEP ayarlarını iptal etmem gerekti yoksa CPU stabilite bozulmasın diye voltajı yapmak istediği frekans için düşük bularak clock stretching uyguluyor ve kendisini yavaşlatıyor. 

Bu ayarlarla işlemci  Cinebench R23 testinde 1.06V-1.07V aralığında gelip giderek 37500 gibi skorlarla tamamlıyor. Sıcaklık 70C gibi bu sıcaklıklarda. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
6 saat önce, T800 said:

0x129 BIOS’u yükledim ayarlar ilginç oldu ancak AC Load Line ve DC Load Line değerlerine ince ayar yaparak Cinebench R23 testi sırasında yük altında baya yaklaştırdım VID ve Vcore değerlerini. Düşük sıcaklık ve voltaj için LLC Mode 6 aşağısı kurtarmıyor. MSI anakartlarda sekiz mod oluyor, Asus’un falan aksine Mode 1 en güçlü ayar, Mode 8 en güçsüz ayar, Asus’tan falan MSI anakart geçişte buna dikkat etmek gerekli. Artı olarak CEP ayarlarını iptal etmem gerekti yoksa CPU stabilite bozulmasın diye voltajı yapmak istediği frekans için düşük bularak clock stretching uyguluyor ve kendisini yavaşlatıyor. 

Bu ayarlarla işlemci  Cinebench R23 testinde 1.06V-1.07V aralığında gelip giderek 37500 gibi skorlarla tamamlıyor. Sıcaklık 70C gibi bu sıcaklıklarda. 

bu yeni microcode güncelleştirmesinde 2 ayrı yerde intel default seçeneği var. birincisi soğutucu seçiminde ( eskiden yoktu ) ikincisi de AC/DC Load Line seçeneğinde. 
youtube'da en son 0x129 mikrokod yazılımına sahip anakartlardan birini inceleyen bir adam var. "intel default" kullanılmadığında voltaj sınırlayıcının KAPALI olduğunu ve bunun da yeni mikrokodun amacına aykırı olduğunu buldu. 

https://www.youtube.com/watch?v=SMballFEmhs

yani kısaca bu seçeneklerde default yapılmazsa mikrokod a yine yanlış bilgilerin gittiğini ve bu kontrolün çalışmadığı konuşuluyor. bu seçenekleri default da tutup offset voltaj ayarları ile sıcaklığı ve hızı optimize etmekte fayda var. 

jackjoker tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Onu takip ettim Buildzoid’den, her anakart markasında böyle mi bilemiyorum ama Gigabyte marka anakartında onu ortaya koydu, bu voltaj sıçramaları da HWInfo’nun takip edebileceği bir seviyede değil gördüğüm kadarıyla, anakarta osiloskop bağlayarak yakalanabiliyor. 

Ben anakartı aldığım gün BIOS denerken 7200MT/s 2x24GB RAM’ler çalışmayınca orada farketmiştim son betalarda, ilk BIOS’unda bende Water Cooler var diye onu seçmiştim direkt ve limit falan koymamıştı anakart. Çok çok yanlış bir yönlendirme. 

Betalarda soğutucu seçiminde  Intel Default diye görünce sonra hep onları kullandım. Yine şansa CPU Lite Load Control altındaki Intel Default ayarını görmemişim, görsem kesin denerdim ki onu asla o ayara getirmeyin diye baya yazanlar olmuş nette. 

Bu AC Load Line, DC Load Line nedir ne değildir öğrendikten sonra da hep bu şekilde devam ediyorum CPU voltaj ayarı ile oynamadan, CEP ayarını kapatmaktan emin değildim o da araştırınca clock stretching ile ilgili olduğunu gördüm kapattım.

CEP ayarını kapatmak gördüğüm VID istek sınırlamasını bozmuyor ancak yine de benim ayarda CPU’nun 1.40V ulaşmamasını istedim HWInfo okumalarında o da olmuyor, 1.40V altında gördüğüm değerler. 5800MHz, 6000MHz boost değerleri de bozulmamış oldu. 0x129 BIOS çekirdek sıcaklıkları açısından 0x125 BIOS’a göre bir miktar daha sıcak gibi geldi bana o da sorun değil işlemci Cinebench R23’de bu ayarlarla 70C’yi geçmiyor bu yaz sıcağında. Cinebench’te kullandığı yükte 190W civarlarında kalıyor. 253W limitin yanına yaklaşamıyor bu undervolt ayarı ile.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu voltaj sıçramaları Ryzen 3xxx serisinde de vardı, hatta AMD "Evet, böyle bir şey var ama bu CPU'ya zarar verecek şekilde değil" demişti. Bu voltaj sıçramaları da HWinfo'da falan görülüyordu gayet. Hatta millet endişe yapmıştı, işlemci sürekli 1.45V kullanıyor vs diye. Yanlış hatırlamıyorum değil mi?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

ben çok agresif bir offset uyguladım işlemcime. daha önce -0,075mV uyguladığım offset değerini -0,135mV değerine getirdim.

böylece yük altında 1,204V değerine kadar iniyor. bu şekilde 31k CB R23 değerine ulaştım ve sıcaklıklar biraz daha düştü. 

jackjoker tarafından düzenlendi
MilesTeg beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok