Intel 13XXX/14XXX Serisi Yardımlaşma/BIOS Ayarları
1 1

Bu konuda 213 mesaj var

Eve gidince yükler bakarım. Bende ama değişen bir şey olmayacak yine eski bios ayarlarını yükleyeceğim. Default da bırakmam. Maksat yükledin mi yükledin yani 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

ben de sabah denediğimde inmiyordu.Şimdi indirip kurdum. Tabi bizim önceden yaptığımız ayarları bozuyor. Kendi ayarlarımı tekrar yapacağım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Dün başında oturup ayarladım, AC Load Line CPU’ya giden voltaj ile ilgili, bunun değerleri miliohm cinsinden. Burada ne kadar düşük bir direnç değeri girilirse CPU’ya giden voltaj o denli düşüyor. DC Load Line ise çekirdeklerin voltaj talepleri ile ilgili(CPU VID Request) güç limitlerinin doğru bir şekilde çalışabilmesi için bu değerin de anakartın load line seviyelerine uygun direnç seviyesinde girilmesi gerekiyor.

İdeal durumda tam yük altında CPU Vcore ile CPU VID Request değerlerinin birbirine gayet yakın olması önemli. Burada DC Load Line yanlış girilirse güç limitleri yanlış çalışıyor.

Oradan gelirsek son ayarım AC Load Line 10, DC Load Line 10, Load Line Calibration Mode 6. Bu durumda her şey olması gerektiği gibi çalışıyor, tam yük altında gördüğüm Vcore ile VID Request değerli neredeyse aynı.

Ancak 6 gibi MSI için gayet düşük bir seviye load line değerinin(MSI’da bu modlar ASUS’tan farklı, ASUS’ta en zayıf mod 1, MSI’da en zayıf mod 8’den başlıyor) 0.10 miliohm gibi bir değer olması imkansız.

Daha bakıyorum ancak baya uğraşılacak konu var.

Bu şekilde Cinebench R15 5800 üzeri, Cinebench R23 37000 üzeri, tam yük voltajı 1.20V. Bir instabilite yok.

@jackjoker @ZvAnA

Adaptive ve Offset eksi voltaj ayarlama gereği hissetmedim, en çok gördüğüm voltaj 1.40V altında daima bu şekilde, belki daha gideri olabilir aşağı ancak çalışanı bozmak istemiyorum LLC Mode 6’da voltage overshoot yok ise. O konuyu da bilme imkanım yok.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Mesaj tarihi: (düzenlendi)

Yine konu ile ilgili gördüğüm en rezalet VID talepleri 13900K, 13900KS, 14900K, 14900KS işlemcilerine ait, hesapta bunlar ki hele KS falan seçilmiş çekirdek olması beklenir ancak VID talepleri uç seviyelerde, 13700, 14700 serilerinin VID talepleri en kötü silikonlu CPU bile olsa 13900/14900 K/KS’den iyi, 600 serisi hele gayet düşük, 13600/14600/13700/14700 serilerinin bu hatalı fazla voltaj verilmesinden de etkilenmemesi veya daha az etkilenmesinin bir nedeni de bu herhalde.

T800 tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

CPU testi ile ilgili de Intel'in Intel Processor Diagnostic Tool isimli bir uygulaması var, bu uygulama işlemciyi çeşitli testlere tabi tutuyor, işlemci sağlam mı değil mi bu testten de anlamak mümkün herhalde.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Şunu da belirtmek gerekli CPU voltajı ile DC Load Line değeri uyuşmuyor ise güç limiti anlamlı değil, hatta CPU'nun anlık çektiği güç hesabı yanlış okunuyor benim anladığım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

ben yeni bios yüklemesini yaptım. kendi bios ayarlarımı geri yüklediğim için hayatımda değişen bir şey olmadı. işlemcim cinebench de maksimum 88 dereceyi görüyor oda sıcaklığım 28 derece. performans kaybım yok eskisi gibi aynı puanları alıyorum. OC olmadan Cinebench R23 de 30600-30800 arası geziniyorum. 

Hwinfo olarak bilmek isterseniz,

IA Domain Loadline (AC/DC):                                                     0.010 / 0.010 mOhm

CPU Güç Sınırı PL1 (Uzun Süre)/İşlemci Taban Gücü (PBP):                        Gücü = 175.00 W, Zaman = 56.00 sec [Kilidi Açıldı]
CPU Güç Sınırı PL2 (Kısa Süre)/Maksimum Turbo Gücü (MTP):                       Gücü = 220.00 W, Zaman = 2.44 ms [Kilidi Açıldı]

Gerilim Ofseti:                                                                 -69 mV
Hedef Voltaj:                                                                   1310 mV

IccMax:                                                                         307.00 A

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Benim anakart Vcore için VCCSense kullanıyormuş onu test ile tespit ettim çünkü Vcore ölçümü VCCSense mi Socket Sense mi önemli. Böyle bir bilgi de yoktu kendim tespit ettim test ile.

Buradan soket empendansını da test ile tespit etmek mümkün oldu. Yalnız daha bilmediğim noktalar var yine araştırıyorum, anakartın tam load line direnç seviyelerini tespit etmeye çalışıyorum ki voltaj okumaları, limitler doğru işlesin.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Intel XTU Nvidia sürücünün ayarlarını bozuyor, Gsync kapanıyor, Manage 3D Settings menüsü altından yapılan ayarlar da default ayarlara dönüyor, ikidir oldu bu, ilk defasında hatta system file check hatasına dahi sebep olmuştu, şu AI Overclock nedir bir bakayım dedim ancak uğraşılmaz bununla, mikrokod güncellemesi bekliyorum halen, geldikten sonra bir bakacağım overclock için. Şimdilik undervolt ile gidiyorum sadece.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
21 minutes ago, T800 said:

Ben Intel'in sitesinden kontrol ettim CPU'yu kutusundaki barkod üzerinden 14/4/2029'a kadar garanti gösteriyor.

Global garantilerde ürünü yurt dışına gönder kontrol edip yenisini gönderelim diyorlarsa o garantiler genelde çok zor işe yarıyor. Intel nasıl davranıyor bu konuda?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
2 saat önce, Definitive said:

Global garantilerde ürünü yurt dışına gönder kontrol edip yenisini gönderelim diyorlarsa o garantiler genelde çok zor işe yarıyor. Intel nasıl davranıyor bu konuda?

Türkiye’de satılan ürün zaten yasal olarak iki yıl garantili, ithal edilen ürünlerin 10 yıl boyunca yedek parçasını bulundurma zorunluluğu var yine değişmediyse bu, iki yıldan sonra ise Intel büyük ihtimalle ABD’ye veya uygun buldukları başka bir yere gönderilmesini ister işlemcinin arkasından sıfır işlemciyi gönderir ancak burada gümrük falan uğraştırır kesinlikle. 

Ben daha önce bir marka ile can sıkıcı bir süreç yaşamıştım, iki adet GTX 980Ti almıştım ve acayip coil whine çıkmıştı kartlarda, kullanılacak gibi değildi, burada kartlar ses dışında normal çalıştığı için arızalı kabul etmediler, markanın global ofisine mail atarak süreci anlattım sonrasında ama o safhaya kadar buradaki git gel falan birkaç ay sürdü öncesinde, neyse global ofis kartların çalışması ile ilgili video istedi, onu gönderdim, kartların kesinlikle hatalı olduğu ve iade alacaklarını söyleyip özür dilediler global ofisten. Sonra buradaki durumu kabul etmeyen merkez servisleri bir hafta içinde falan iadeyi onayladı global ofisten kendilerine yapılan dönüşle. Baya uğraşmıştım o dönem.

Global firmalar genellikle mallarının arkasında duruyorlar, genel geçer bir şey değildir tabii, kötü örnekler de vardır illa ki ancak bu işi Intel sorunsuz bir biçimde halletse dahi iki seneden sonra yurtdışından gönderme süreci devreye girecekse sıkıntı olur. Hatta yapamayabilirsin.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Madde 142 – Tamir amacıyla geçici ihraç edilen eşya, tamiratın garanti nedeniyle sözleşmeye bağlı olarak veya kamuni bir yükümlülüğe dayanarak ya da bir imalat hatası nedeniyle, bedelsiz yapıldığının kanıtlanması halinde, serbest dolaşıma ithalat vergilerinden tam muaf olarak girer. Ancak, söz konusu eşyanın serbest dolaşıma ilk girişi sırasında kusurlu olduğunun dikkate alınarak işlem yapılmış olması halinde, bu hüküm uygulanmaz.

Gümrük kanununda şöyle bir madde buldum ancak konuyu araştırmak gerekli.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

30 Mayıs 2009 tarihli resmi gazeteden:

(3) Gümrük Kanununun 142 inci maddesi uyarınca tamir amacıyla geçici ihraç edilen eşyaya gümrük vergilerinden tam muafiyetin uygulanabilmesi için, söz konusu eşyayı imal veya ihraç eden imalatçı veya ihracatçı firma tarafından düzenlenen garanti belgesi veya sözleşmenin veya imalat hatasını gösterir imalatçı firma yazısının, noterlikçe veya yurtdışı temsilciliğimizce onaylı tercümesi gümrük müdürlüğüne ibraz edilir.

https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2009/05/20090530-9.htm

Kısa bir araştırma ile bulduklarım bunlar konu ile ilgili.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

benim anakarta 0x129 gelmişti. şimdi ikinci bios da çıkmış bugün. eve gidince yükleyim.
7D91vHD2(Beta version)
Update CPU Microcode 0x129

bios o kadar yeni gelmiş ki daha hiç bir geri bildirim yazılmamış. akşama kadar forumlara yazar millet. ona göre yüklerim. 

jackjoker tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@T800

Yurt dışında doğrudan üreticiyle temasa geçince genelde düzgün geri dönüş oluyor. Corsair'le garantiye girmeyen bir problemde yazıştım ücretsiz değişim yapalım cihazı gönderin dediler. Gümrük maliyeti ürün fiyatına gelecek gibi görününce mecburen vazgeçtim. O yüzden yurt dışına garanti değişimi için ürün gönderip getirmek bana pek mümkün görünmez oldu.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
41 dakika önce, jackjoker said:

benim anakarta 0x129 gelmişti. şimdi ikinci bios da çıkmış bugün. eve gidince yükleyim.
7D91vHD2(Beta version)
Update CPU Microcode 0x129

bios o kadar yeni gelmiş ki daha hiç bir geri bildirim yazılmamış. akşama kadar forumlara yazar millet. ona göre yüklerim. 

Benim ayarlar olmuyor yeni yüklediğim BIOS’ta, performans düşüyor, yine bir bakmam lazım. AC Load Line 10 / DC Load Line 10 / Load Line Calibration Mode 6 ayarlamıştım gayet iyiydi, bunda sanırım güç limiti devreye giriyor DC Load Line, akım, güç, Vcore değerlerine bakıp yine bir ayarlamam lazım.

40 dakika önce, Definitive said:

@T800

Yurt dışında doğrudan üreticiyle temasa geçince genelde düzgün geri dönüş oluyor. Corsair'le garantiye girmeyen bir problemde yazıştım ücretsiz değişim yapalım cihazı gönderin dediler. Gümrük maliyeti ürün fiyatına gelecek gibi görününce mecburen vazgeçtim. O yüzden yurt dışına garanti değişimi için ürün gönderip getirmek bana pek mümkün görünmez oldu.

Araştırmadan bir şey söyleyebilmem zor, zor olacağı malum ancak yukarıda bulduğum maddeleri örnek verdim, hiç olmaz değil görünen ancak bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmayı sevmiyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
8 dakika önce, T800 said:

Araştırmadan bir şey söyleyebilmem zor, zor olacağı malum ancak yukarıda bulduğum maddeleri örnek verdim, hiç olmaz değil görünen ancak bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmayı sevmiyorum.

Bana göre Intel bu duruma özel olacak şekilde, +2 yıl garanti süresindeki RMA olayını yerel distribütörler üzerinden çözecek. Müşterilerini zaten bu denli tedirgin etmişken, üstüne bir de gümrüktü vesaireydi uğraştırmak istemeyeceklerdir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok