Intel 13XXX/14XXX Serisi Yardımlaşma/BIOS Ayarları
1 1

Bu konuda 213 mesaj var

Mesaj tarihi: (düzenlendi)

5 saat önce, jackjoker said:

yok öyle değil. bios da CPU uCode 0x125 updated.ibaresi varsa microcode güncellenmiş ve düzeltilmiş halidir. anakart üreticileri önceden beta bios olarak sundular. 
bu bios da intel default ayarlarına getirin yazıyor zaten. bende öyle.  
onu intel default ayarına getirin diyorlar zaten. default hali "normal" 
0x125 güncellemesi olmadan önce normal / advanced seçeneği vardı bende. 0x125 güncellemesi ile intel default seçeneği eklendi. 

Ben son beta BIOS’tayım, mikrokod HWInfo’dan gördüğüm 123, 125 değil. Intel’in default ayarı da “Normal” olmaması lazım, o ayarın adı üstünde “Intel Default” olması gerekli. Daha önceden hiç yoktu bu ayar diyorsan ilginç, ancak bende dediğim gibi “CPU Lite Load” “Normal” konumdayken “Auto” 1.100 mOhm uyguluyor AC LL ayarını ki bu Intel varsayılan değeri gördüğüm kadarıyla. 

ASUS anakartlar ile ilgili daha fazla yazı var, oralarda da mikrokod hatasına karşı “SVID Behavior” ayarının “Intel Default” yerine “Typical” olarak seçilmesi tavsiye edilmiş.

Benim anakartın destek sayfasındaki son mikrokod güncellemesi de bu bu arada, Tomahawk için de bu olabilir.

@ZvAnA @jackjoker

T800 tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@T800 performans düşüşü için şunu da yaptın mı? 

"Performance loss after severely lowering AC LL? Disable IA CEP (Current Excursion Protection) and/or Undervolt Protection in BIOS." Bu ikisini kapatmadan önce benim performansım da düşmüştü. Bunları kapatınca performansın pek düşmemesi lazım.

Bu arada benim MSI tomahawk DDR5 wi-fi de son bios haziran ayındaki beta bios ve CPU uCode 0x125 güncellemesi diyordu. Ben merakımdan bir de carbon wi-fi modelinin bioslarına baktım o modelde dün itibariyle yeni bir bios yayınlandı. Acaba intelin ağustos microcode update'i olabilir mi, eğer öyle ise yakında diğer modellere de gelir. Gerçi intel ağustos ortası dedi ama bilemedim. 

ZvAnA tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
29 dakika önce, ZvAnA said:

@T800 performans düşüşü için şunu da yaptın mı? 

"Performance loss after severely lowering AC LL? Disable IA CEP (Current Excursion Protection) and/or Undervolt Protection in BIOS." Bu ikisini kapatmadan önce benim performansım da düşmüştü. Bunları kapatınca performansın pek düşmemesi lazım.

Bu arada benim MSI tomahawk DDR5 wi-fi de son bios haziran ayındaki beta bios ve CPU uCode 0x125 güncellemesi diyordu. Ben merakımdan bir de carbon wi-fi modelinin bioslarına baktım o modelde dün itibariyle yeni bir bios yayınlandı. Acaba intelin ağustos microcode update'i olabilir mi, eğer öyle ise yakında diğer modellere de gelir. Gerçi intel ağustos ortası dedi ama bilemedim. 

MSI sitesinden konu ile ilgili linkler:

https://www.msi.com/news/detail/Stay-Cool-and-Perform-Better--MSI-BIOS-Update-Allows-to-Disable-CEP-Function-for-Intel-14th-Gen-Processors-143359#:~:text=CEP%2C or Current Excursion Protection,caused by insufficient CPU voltage.

https://www.msi.com/blog/lowering-cpu-voltage-and-temperature-without-compromising-performance-disabling-cep-on-intel-14th-gen-non-k-CPU

Bu bahsettiğin ayar ile sanırım voltaj düşmesi kaynaklı güç düşüşünü engellemek için bu defa akım korumasını kaldırıyor(excursion sapma/gezme olarak çevrilmiş Türkçe'ye).

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Tomahawk destek sayfasındaki 26/6/2024 update ile 0x125 gelmiş, benim anakart için yok daha ortada. Bu arada ben bu management engine içinde geliyor zannediyordum alakası yok şimdi Tomahawk destek sayfasından anladığım. Çünkü hem benim anakart hem de Tomahawk sitesindeki ME versiyonları aynı. Tomahawk son beta BIOS'ta ancak özellikle belirtilmiş "CPU uCode 0x125 updated" diye.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Carbon BIOS'u da 0x125 microcode güncellenmiş ancak son beta BIOS'ta ayrıca "Fixed CVE-2024-36877 security issue` denilmiş ki konu bir güvenlik açığı ile ilgili herhalde bahsi geçen microcode update ile ilgisi yok.

Bu 0x125 Intel'in bahsettiği güncelleme mi ? Yoksa bir daha başka güncelleme daha mı gelecek ?

@ZvAnA @jackjoker

Ben de araştırayım bakalım

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

25 dakika önce, T800 said:

Carbon BIOS'u da 0x125 microcode güncellenmiş ancak son beta BIOS'ta ayrıca "Fixed CVE-2024-36877 security issue` denilmiş ki konu bir güvenlik açığı ile ilgili herhalde bahsi geçen microcode update ile ilgisi yok.

Bu 0x125 Intel'in bahsettiği güncelleme mi ? Yoksa bir daha başka güncelleme daha mı gelecek ?

@ZvAnA @jackjoker

Ben de araştırayım bakalım

evet 0x125 microcode güncellemesi. ben yükledim.  şuan beta da benim bios da. muhtemelen bu ay içinde asıl bios u çıkar.

jackjoker tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

12 saat önce, T800 said:

Ben CPU Lite Load ayarını Mode 16 idi varsayılan ki burada HWInfo64 ile görülen değer "IA Domain Load Line (AC/DC) 1.100/1.100 mOhm idi ki bu Intel default ayarı zaten anladığım kadarıyla, bunu Mode 12 yaptım bu şekilde 0.700/1.100 mOhm oldu. Mode 9 da denedim de orada Cinebench R23 21000 falan oldu, baya düştü skor, Mode 12 ayarında skor yine 36000 üzeri. Voltaj ve sıcaklık düştü bu şekilde.

CPU Lite Load "Intel Default" olarak da seçilebiliyor da bu zaten direkt hatalı mikokodu devreye alıyor anladığım. Bunu "Normal" şeklinde bırakmakta fayda var diye düşünüyorum. ASUS anakartlar için de bu ayarın karşılığı sanırım "SVID Behaviour".

@ZvAnA @jackjoker

if it is 0.900 or 1.100, lower it as soon as possible. Start at 0.5, drop to 0.4, 0.3, 0.2 ... until you are no longer stable or Vcore is within safe limits again and call it a day. Basic stability check & stresstest info is explained below.

abi sanırım senin mode ayarlarını biraz daha aşağı çekmen gerekebilir 0x125 update e kadar. çünkü ben update ettikten sonra sana video ile attığım ayarlar ile intel default da   IA Domain Loadline (AC/DC): 0.010 / 0.010 mOhm
gördüm performans kaybım olmadan. 
dolayısıyla sen 0x125 update gelene kadar mode ayarlarını biraz aşağı çekerek ya da advanced seçip offset ile voltaj ayarlayarak kullan. 

jackjoker tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Mode 12 altında performans gidiyor, default halinde de aşırı bir voltaj görmemiştim, 0x125 gelene kadar Mode 12 devam edeyim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Elle ayarlayarak da yaptım ancak performans gidiyor 0.700 altında ayarlayınca ve hem AC hem DC 0.700 ayarlayınca da işlemci daha fazla ısındı Cinebench’te. CPU Lite Load Mode 12 en iyisi, şu anda akım limitini kaldırıp voltajı düşürmek istemiyorum neyin ne olduğunu daha tam bilmediğim için. 

Bu AC ve DC Loadline neyin nesidir vb bu konuları öğrenmeden bu ayar görüldüğü kadarıyla basitçe yetti şimdilik, neyin ne yaptığını bilmeden de girmeyeyim daha şimdilik.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu arada bu 0x125 mikrokod güncellemesi voltaj sıçraması ile ilgili beklenen güncelleme değil anladığım kadarıyla, o daha sonra gelecek.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu AC load line, DC load line anladığım kadarıyla basitçe CPU’ya voltaj talep ederken kaç mOhm dirençle karşılaşacağını belirten bir ayar, ancak ayrı ayrı nedir bilmiyorum, ona bakmak lazım. Intel’de bayadır kullanılan bir sistem görüldüğü kadarıyla. Tabii burada mOhm ne kadar yüksekse ki özellikle AC load line yine anladığım kadarıyla DC load line’dan bir parça daha düşük olması daha iyi ancak neden diye sorulursa yine el cevap o konuda bilgim yok. Oradan gelirsek mOhm burada düşükse CPU da daha düşük voltaj talebinde bulunuyor belli frekans için. Ancak bunları attım tuttu şeklinde ayarlamamak için anakartın normal load line calibration ayarında veya ayarlanacak bir seviye var ise bunda ne kadar mOhm direnç var ise bunu bilmek lazım. Bunları bilmeden bu ayarlarla oynamak attım tuttu ayarları açıkçası. Intel’in kendi default ayarları da en kötü senaryoya göre gördüğüm kadarıyla CPU’da instabilite olmaması için. İşin kötüsü mikrokod hatalı olduğundan anakarttan CPU’nun abuk subuk voltaj talep etmesi. Burada anlık 1.50V üzeri değerler görülebiliyor. 

İkinci konu Gigabyte ve Asus anakartlarda CPU voltaj talebine sınır uygulanabiliyor, maalesef MSI her nedense en pahalı anakartına bile bu ayarı koymamış. Yine yaptığım denemelerde CPU AC load line ayarı 0.70 mOhm seviyesinde dahi CPU 253W ile sınırlı olmasına rağmen 280W değerine kadar yaklaşıyor. Bu ohm değerinden düşük değerlerde ise bu defa CPU’nun çektiği güç çok düşüyor, 223W oluyor maksimum ve performans kaybı oluyor.

MSI BIOS ile Intel’in varsayılan akım limiti(dolayısıyla koruma) kaldırmadan bir ayar yapmak pek mümkün değil gibi benim durumumda. 

Vcore’un da soketten mi direkt CPU’nun içinden mi okuma yaptığını tespit edemedim. Bu konu ile ilgili bir bilgi yok, Gigabyte ve Asus anakartlar ile ilgili daha fazla bilgi var. 

Benim HWInfo’dan AC load line ayarını CPU’nun performansını bozmamak suretiyle ayarlayabildiğim en düşük 0,70 mOhm ayarında CPU’nun talep ettiği voltaj az yüklerde 1,47V falan olabiliyor, ancak Vcore bu değerlerde değil dah daha düşük oluyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Şimdi dikkatimi çekti Enhanced Turbo diye bir ayar koymuşlar BIOS’a, bu anakart üreticilerinin nedir bu ayarları hakikaten Disabled yaptım onu da.

Cinebench R23 255W seviyesine indi bu şekilde 280W civarlarından.

Skor daha iyi oldu bir de üstelik.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

En son ayar şöyle, tüm Intel limitleri açık,

CPU Vcore Mode : Adaptive + Offset

CPU Vcore: Automatic

CPU Core Voltage Offset Mode: (-)

CPU Core Voltage Offset: 0.100

Enhanced Turbo: Disabled

CPU Lite Load Control: Advanced

AC Loadline: 55

DC Loadline: 55

Digitall Power Ayarları altından CPU Loadline Calibration: Mode 5

Bu şekilde 38.000'e doğru geliyor CPU Cinebench R23 testinde, HWInfo'dan da VID request olarak 1.36V üzeri görülmüyor, Vcore maksimum 1.33V. 

Loadline calibration Mode 6 olursa CPU performansı baya düşüyor mesela. Bu linkten esinlendim ayarlarla ilgili olarak ancak bizim anakartlarda maalesef VR limiti konulamıyor:

https://www.youtube.com/watch?v=P7TBEiygGNg

Voltajları tamamen otomatik ayarda bırakırsam CPU'nun VID request değerleri 1.5V'a doğru gidiyor, Vcore 1.40V üzeri olabiliyor, CPU Lite Load Mode 12 yaparsam CPU VID Request 1.44V seviyelerine kadar geriliyor, Vcore 1.398V gördüm en çok bu şekilde. Bu ayarla oyunlarda bir şey olmadı, Cinebench R15, R23 üst üste testler başarılı. Ancak Nvidia sürücüsü yüklerken iki defa yüklenemedi, Lite Load Mode ayarını Auto yapınca düzgün yüklendi, Mode 12'de sonra yine yüklendi ancak sanırım o ayarda bir instabilite problemi var. Bu yukarıda yazdığım ayarlarla temiz şimdilik. Bir instabilite olursa yine yazarım. Bu elemanın anlatımı da iyi siz de bakabilirsiniz isterseniz.

@jackjoker @ZvAnA

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Sabah yine uğraştım, CPU Loadline Calibration değerini daha makul olan Mode 6 ayarına çekebildim, Vcore Offset -0.15V olarak ayarlı, Intel limitleri uygulanmış vaziyette, voltaj ciddi düştü, Vcore 1.30V civarlarına geldi, Cinebench R15 6000 puanı buldu bu şekilde, güç tüketimi bu esnada 263W oldu. Sıcaklık koruması 90C ayarlı, 100C değil bir de.

Halen iki çekirdek 6000MHz boost da var bu şekilde.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
10 saat önce, T800 said:

Ancak Nvidia sürücüsü yüklerken iki defa yüklenemedi

Abi bu sürücü testini Intel hatalı işlemcileri tespit etmek için öneriyordu. Eğer bu testte hata verdiyse işlemci için RMA talebinde bulunulmasını önermiş Intel. Yine de sen bilirsin ama istersen bir RMA talebinde bulun.

"According to a report by Tom's Hardware, as soon as a PC starts to crash, the processor has suffered "irreversible degradation," which means it's been permanently damaged. No microcode update can fix a damaged processor, and the advice from Intel is that "customers experiencing instability on their 13th or 14th Generation desktop processor-based systems should contact Intel customer support for further assistance."

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Elmayla armut

@T800 offset ile undervolt uyguluyor. Undervolt da stabil sağlanamazsa zaten sürücü yüklemesinde hata verir. Bizim eski x299 işlemcilerinde de aynı durum vardı. Hata veriyordu. 

intel tamamen default ayarlarda sürücü yükleme testini geçemeyenler varsa RMA yapın diyor. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

2 saat önce, Najaz said:

Abi bu sürücü testini Intel hatalı işlemcileri tespit etmek için öneriyordu. Eğer bu testte hata verdiyse işlemci için RMA talebinde bulunulmasını önermiş Intel. Yine de sen bilirsin ama istersen bir RMA talebinde bulun.

"According to a report by Tom's Hardware, as soon as a PC starts to crash, the processor has suffered "irreversible degradation," which means it's been permanently damaged. No microcode update can fix a damaged processor, and the advice from Intel is that "customers experiencing instability on their 13th or 14th Generation desktop processor-based systems should contact Intel customer support for further assistance."

Bunu bilmiyordum öğrendiğim iyi oldu, Nvidia sürücüsü default ayarlarda yüklendi, sorun olmadı, ben AC LL ayarını elle düşürmüştüm, o ayarda olmadı.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok