Intel 13XXX/14XXX Serisi Yardımlaşma/BIOS Ayarları
1 1

Bu konuda 213 mesaj var

Intel'in açıklamaları kullanıcıların deneyimleri ile pek örtüşmüyor.

Hali hazırda ortada çok büyük bir kriz var ve doğal olarak Intel gibi hisseleri borsada işlem gören koca bir şirket bu durumdan en az hasarla çıkabilmek için ufak tefek yalanlar yada şehven eksik açıklamalar yapabilir. Bunun gibi örneklere defalarca şahit olduk. Ben de olsam aynısını yapardım.

Basın açıklamaları, gazetecilerle yazışmalar falan özel seçilmiş, onlarca yüzlerce kişinin elinden geçen redakte edilmiş kelimelerle yapılıyor. Şu durumda kaynak olarak Intel çok güvenilir değil, çok baz almamak lazım.

Intel yüksek voltaj yüzünden zamanla degradasyon oluşması gibi bir savunma yapmış ama sosyal medyada kutusundan çıkardığı gibi sorun yaşayan insanlar var. Belli ki durum degradasyon ile açıklanabilecek kadar basit bir şey falan değil, o götüm ayağı.

Belki de ortada birden fazla sorun var ama bu sorunlar sanki tekmiş gibi bir resim çizilmeye de çalışılıyor olabilir. Yani zamanla stabilite sorunları yaşayan voltaj muzdaribi kullanıcılarla, kutudan çıkardığı gibi stabilite sorunları yaşayan korezyon yada hatalı üretim mağdurları olabilir.

Bir de bios güncellemesi ile mikrokod güncellemesi ile çökmeleri engelleyen ama performansı düşüren çözüm ürünün reklam edilen tanıtımlarında kullanılan performans değerlerine son kullanıcının erişmesine engel olacağı için orada da yasal bir sürece kapı açıyor.

"Ben zaten undervoltlu kullanıyorum, bana bir şey olmaz" diyebileceğimiz kadar bilgiye henüz sahip değiliz, çünkü sorunun belki de voltajla falan hiç alakası yok, belki voltajı düşürmek sorunun ortaya çıkışını biraz erteliyor yada kısmen baskılıyor da olabilir.

Biraz kenardan izlemek lazım..

wazzap, Najaz and SkyWarrior beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bir tık geriden gelmek büyük bir kayıp da olmuyor açıkçası

Ben kendi yeni sistemimi kurduğumda AM5 kapıdaydı eli kulağında çıkacaktı. Intel 11. nesil debelenmesi vardı 12. nesil vardı ortada. Ama gidip kendini fazlasıyla ispatlamış AM4 platformunu seçtim ve açıkçası kötü bir tercih yaptığımı da düşünmüyorum. Tekrar değiştirme ihtiyacım olduğu dönemde muhtemelen ne intel 15. nesil kalır ortada ne amd nin 9000 serisi. O zamana kadar AM5 kendini ispatlamış olur intel de belki daha düzgün işlemci üretmeyi başarır. Bir de jenerasyonlarda ileriki dönemde aynı performansı daha az enerji harcayarak veren işlemciler ortaya çıkmakta bkz 5800X vs 5700X. Evet mhz farkı var aralarında ancak kutudan çıktığı ayarlarla iki işlemci arasındaki farkı hissedecek insan sayısı bir elin parmağını geçmez. 5700X de daha az yakar daha çok kaçar modunda mis gibi çalışır. 5700X3D de aynı kıvamda şu ara. 

TiesTorN beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Amerika'da Avrupa'da yaşasan çok sıkıntı değil, her türlü RMA  süreci ile bir sonuca varırsın ama Türkiye'de bu işler biraz sıkıntılı.
Distribitörler falan çok şerefsiz. Bozuk bu diyip geri götürsen, "biz denedik çalışıyor" diye iade ederler. Sonra tüketici mahkemesi falan uğraş dur.

AMD de kıllandırdı şimdi. 9000 serisinin çıkışını 15 gün erteleyip ilk parti malı geri toplattı adamlar. 15gün çok bir şey değil ama insanın içine kurt düşürüyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

9000 serisinde ciddi bir değişiklik var. Ryzen 1000 ve 2000 serisi gibi değil aralarındaki fark 7000 ile kıyaslayınca. 

9000 serisi ile 7000 serisi 2000 den 5000 e atlamak gibi. O nedenle biraz daha dikkatli olmalarında fayda var. Bir sıkıntı gördülerse bence de beklesinler düzeltip çıkartsınlar. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ne kadar güzel haberler değil mi :D Siz alın bozuk çıkarsa RMA MMA bişi yaparsın artık alırsanız ekime almazsanız da ..kime kadar diye diye satacak itnel tüm işlemcileri. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Mesaj tarihi: (düzenlendi)

Cem Yılmazın taktiği. Bilmediğin dili soğurma gibi. Görmek istemediğin kusuru soğurma taktiği. 

User : İntel ne iş cpular oksitleniyor elde patlıyormuş

İtnel : Yok öyle bişi... Olmadı ki hiç...

İtnel ve kafaya sıkma denince aklıma şu gelir. İtnel bundan öteye geçememiş bir firma.

https://www.youtube.com/watch?v=TAGrPyMKA_k

SkyWarrior tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

muhtemelen dünya çapında satılan işlemcilerin %1'i bile değil geri dönüş sağlayanlar o yüzden siklememiş olabilirler. kullanın işte amk demiş geçmişlerdir.

işin kötü yanı bu olay amd'nin ekmeğine yağ süreceği için artık intelden daha pahalı fiyatlara alırız amd işlemcileri...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

OEMlerden ve basit entegratörlerden şikayet gelmez. Özellike 65watt ve altı cpularda bu durumun ortaya çıkması ihtimali düşük o nedenle topyekün bir geri çağırmaya girmeyeceklerdir zaten.  Zaten esas olay 13900K ve 14900K gibi kodamanlar olduğundan iplemiyor olabilir intel. En fazla RMA yapar devam ederiz diye düşünüyordur. Ama dürüst satıcı olsalar en azından K serisi yüksek wattlı cpuları geri çağırması lazımdı bana kalırsa. Şimdiki haliyle "Seç bakalım" oynatıyorlar millete ZONK! çıkma ihtimalli :D

DELL HP gibi entegratörlerde bir sorun oldu mu zaten kendileri çözüyorlar olayı sonra intel'e fatura ediyorlar çok da umursayacaklarını sanmam. 

EDIT: 

AHAHAHAA. Sivri zekaya gel. RMA yapamayacağını anladı. Ucuza veriyorum gardaş yapıyor 

https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-bilgisayar-masaustu-sifir-intel-i9-14900k-1187624289/detay

SkyWarrior tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
17 hours ago, TiesTorN said:

işin kötü yanı bu olay amd'nin ekmeğine yağ süreceği için artık intelden daha pahalı fiyatlara alırız amd işlemcileri...

normal kullanıcının ipinde olmayan şeyler bunlar, o yüzden "AMD çok sıcak çalışıyoor aaabbbiiiiiii"ci tayfa için bir şey değişmeyecek, yine gidip Intel alacak.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@T800 Hayırlı olsun Tolga, güle güle kullan. Ben de geçici olarak 13700k'ya geçmiştim epey önce. Başından beri OC'suz ve güç limitleri sınırlanmış şekilde kullanıyorum ki bu şekilde zaten performansı çok iyi. JJ'e şu konuda katılıyorum; teknoloji dünyasını konu alan sosyal mecralar artık olumsuzluklardan büyük reyting alıyor. O yüzden abartı konusuna ben de katılıyorum. Kendim hiç bir sıkıntı yaşamıyorum. Yine benim gibi 13700k, 13900k ve 14700k kullanan arkadaşlarım da haberleri yakından takip ediyorlar ama hiçbirimiz bir sorun yaşamıyoruz. Bakalım zaman ne gösterecek ama ben bir olumsuzlukla karşılaşacağımı düşünmüyorum. Çünkü kendi işlemcimin durumunu yakından takip ettiğimden işlemcinin tükettiği güç değerleri, talep ettiği voltaj vs gayet normal gözüküyor. Ben anakartı da aldığımda MSI Z790 Tomahawk modellerinin sorunlu olduğu chipsetlerinin üzerindeki pasif soğutucunun tasarım hatasından dolayı chipset'in kırıldığı konusunda yine bir yangın vardı. Oysa sadece üretim bandındaki bir hatadan dolayı belli bir partinin zaten kırık olarak son kullanıcıya ulaştığından başka bir şey değildi. Ama ortalığı tomahawk almayın, zamanla chipset kırılıyor şeklinde yangına verdiler.

Intel işlemcilere geri dönersek Intel, işlemcinin bazı durumlarda gereğinden fazla güç talep etmesi nedeniyle ağustos ayında microcode güncellemesi yayınlayacak. Anakart üreticilerinden bios firmware'lerini takip etmekte fayda var. 

jackjoker beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@ZvAnA Teşekkürler Korhan, ben de memnunum an itibari ile, 7800X3D bundan 3500 TL daha ucuzdu bundan ben alırken bayadır da Intel’e geçmek gibi arka planda bir düşüncem vardı o şekilde almış oldum. 

Ümit ederim sorun yaşamayız hiç birimiz. 5800X3D’ye göre hem çok çekirdekli işlemci hem de 64GB RAM’e de geçince PC baya rahatladı kullanımda. 

Belki bilinir belki bilinmez şundan da bahsedeyim yeri gelmişken, tray tabir edilen işlemciler sistem entegratörlerine toplu satılan işlemciler, bunların garantisini direkt olarak Intel veya AMD kabul etmiyor gördüğüm kadarıyla, ucuz diye bu tip tray işlemci alınacak olunur ise bu durumun mutlaka araştırılmasını öneririm.

Bizde bir adet de 14700K var ki o uzun sürelerle açık da durabilen bir sistem, yük olmuyor ancak sistem açık duruyor uzun sürelerle, bu sistem de baya oldu kuralı bir sıkıntı olmadı o sistemi de limitli kurmuştum ilk kurduğumda üzerinde tower cooler olduğundan. Ancak tabii şansa o sistemi 360mm AIO ile falan kursaydım Water Cooler seçerdim ve limit falan olmazdı default olarak. Anakart üreticilerinin default olarak böyle yapması olmamış bence, keşke varsayılan ayarlarda her türlü Intel limitlerine uyulsa isteyenin daha sonra kaldırabileceği şekilde ayarlasalardı.

Üstüne mikrokod hatası da gelince mesele büyümüş görünüyor. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Avukat tanıdık vardır senin. :D

Tövbeler olsun. :)

4K OLED monitör arıyorum bu aralar ama hep alt modeller var şu an stoklarda.

stardust beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Application Optimization uygulamasını da yükledim Intel’in ancak pek oyun yok, ancak Guardians of Galaxy’de deneyebildim.

Oyunlarda da sıkıntı yok sıcaklık bakımından, shader compilation gibi yük bindiren süreçler olmadıktan sonra bu yaz sıcağında 60-63C arası çalışıyor, harcanan güç ise genelde 100W üzeri, bazen 90W civarlarına düşüyor.

Şundan da bahsedeyim, ilk çalıştırdığımda deneme amaçlı limitsiz Cinebench testi de yaptım ancak limitli haliyle aradaki fark göz ardı edilebilir seviyede ki 360mm AIO ile bu sonuçlar. Limitli halinde 80C’de throttle oluyor, limit olmazsa 100C’de throttle oluyor. Limitsiz kullanmak saçma geldi bana ki custom su soğutma bile bağlasam buna yine de çok farketmez sonuç olarak.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

https://www.tomshardware.com/pc-components/cpus/intel-announces-an-extra-two-years-of-warranty-for-its-chips-amid-crashing-and-instability-issues-longer-warranty-applies-to-13th-and-14th-gen-core-processors

“Intel told us today that it will extend the warranty on its boxed Intel Core 13th- and 14th-Gen processors by two additional years.”

“Intel's processors typically come with a three-year warranty period, so the extension will bring the warranty for most boxed processors to five years.”

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Garantiyi uzatmaları bence gayet mantıklı olur. 5 sene de hiç fena değil. 3-5 senede değiştiriyoruz zaten işlemciyi. Bu arada 13th-14th işlemcileri olanlar şu olaya dikkat edip AC LL değerini düşürsünler. Ben bunu çok önce yapıp işlemcinin aynı performans için talep ettiği voltajı epey düşürmüştüm. Bu şekilde de stabilliğini de bozmuyor. Ben bir de ayrıca 100 derece olan thermal sınırı 90 dereceye ayarlıyorum. 

https://www.reddit.com/r/intel/comments/1eebdid/1314th_gen_intel_baseline_can_still_degrade_cpu/

ZvAnA tarafından düzenlendi
jackjoker and SEP beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
21 dakika önce, ZvAnA said:

Garantiyi uzatmaları bence gayet mantıklı olur. 5 sene de hiç fena değil. 3-5 senede değiştiriyoruz zaten işlemciyi. Bu arada 13th-14th işlemcileri olanlar şu olaya dikkat edip AC LL değerini düşürsünler. Ben bunu çok önce yapıp işlemcinin aynı performans için talep ettiği voltajı epey düşürmüştüm. Bu şekilde de stabilliğini de bozmuyor. Ben bir de ayrıca 100 derece olan thermal sınırı 90 dereceye ayarlıyorum. 

https://www.reddit.com/r/intel/comments/1eebdid/1314th_gen_intel_baseline_can_still_degrade_cpu/

demek ki ben en başından beri doğrusunu yapmışım. bende 0,010 mohm ayarlı.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben CPU Lite Load ayarını Mode 16 idi varsayılan ki burada HWInfo64 ile görülen değer "IA Domain Load Line (AC/DC) 1.100/1.100 mOhm idi ki bu Intel default ayarı zaten anladığım kadarıyla, bunu Mode 12 yaptım bu şekilde 0.700/1.100 mOhm oldu. Mode 9 da denedim de orada Cinebench R23 21000 falan oldu, baya düştü skor, Mode 12 ayarında skor yine 36000 üzeri. Voltaj ve sıcaklık düştü bu şekilde.

CPU Lite Load "Intel Default" olarak da seçilebiliyor da bu zaten direkt hatalı mikokodu devreye alıyor anladığım. Bunu "Normal" şeklinde bırakmakta fayda var diye düşünüyorum. ASUS anakartlar için de bu ayarın karşılığı sanırım "SVID Behaviour".

@ZvAnA @jackjoker

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

3 saat önce, T800 said:

Ben CPU Lite Load ayarını Mode 16 idi varsayılan ki burada HWInfo64 ile görülen değer "IA Domain Load Line (AC/DC) 1.100/1.100 mOhm idi ki bu Intel default ayarı zaten anladığım kadarıyla, bunu Mode 12 yaptım bu şekilde 0.700/1.100 mOhm oldu. Mode 9 da denedim de orada Cinebench R23 21000 falan oldu, baya düştü skor, Mode 12 ayarında skor yine 36000 üzeri. Voltaj ve sıcaklık düştü bu şekilde.

CPU Lite Load "Intel Default" olarak da seçilebiliyor da bu zaten direkt hatalı mikokodu devreye alıyor anladığım. Bunu "Normal" şeklinde bırakmakta fayda var diye düşünüyorum. ASUS anakartlar için de bu ayarın karşılığı sanırım "SVID Behaviour".

@ZvAnA @jackjoker

yok öyle değil. bios da CPU uCode 0x125 updated.ibaresi varsa microcode güncellenmiş ve düzeltilmiş halidir. anakart üreticileri önceden beta bios olarak sundular. 
bu bios da intel default ayarlarına getirin yazıyor zaten. bende öyle.  
onu intel default ayarına getirin diyorlar zaten. default hali "normal" 
0x125 güncellemesi olmadan önce normal / advanced seçeneği vardı bende. 0x125 güncellemesi ile intel default seçeneği eklendi. 

jackjoker tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok