Intel 13XXX/14XXX Serisi Yardımlaşma/BIOS Ayarları
1 1

Bu konuda 213 mesaj var

intel in yarattığı bu sorunu inkar eden yok. anlaşamadığımız nokta bu. kimse inkar etmiyor bu forumda. sadece sorun yaşamıyoruz dedikçe garantiye yollayın cevabı bana biraz art niyet yada ne biliyim kına yak tabiri vardır halk arasında, bunun gibi oluyor. buda fazlaca irite edici. çünkü sorun yaşıyorum diyen herkes bios üzerinden sonuç çıkarıyor işlemciden değil. işlemcide sorun çıkarsa yukarıda yazdım zaten. o bizi bağlar.

şimdiye kadar aldığım her cihazı, aleti, sonuçlarını bilerek ve araştırarak aldım. 13. nesil çok ısınıyor dedikleri zamanında seninde örnek verdiğin sitelerin aksine gittim ve aldım. 1 gün dahi de pişman olmadım ve sorun yaşamadım. hala da pişman değilim. Tek bir pişmanlığım var oda MSI anakart almış olmam o da nedenlerini biliyor burada ki arkadaşlar. 

neyse sen dışarıda 48-50 derece bir şehirde %100 yük altında 70 dereceyi geçmeyen bir işlemci kullanıyorsan bence ölene kadar o işlemcini sakla. ya da işletim sistemini göklere falan çıkar artık :lol:

jackjoker tarafından düzenlendi
ZvAnA and T800 beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Şu VID ve Vcore saçmalamasa daha uğraşacağım bakayım eski BIOS’larla belki daha farklı olur, onlarla da deneyeyim olmazsa ya da sonraki BIOS’u bekleyeyim, Thermalright Contact Frame de geldi @ZvAnA Korhan onu da takacağım bakalım.

Bu BIOS konuları düzelse havalar da serinledikten sonra Cinebench R23 40.000 üzeri almayı da bir deneyeceğim bakalım ama bu havalarda olmaz o daha.

ZvAnA beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
neyse sen dışarıda 48-50 derece bir şehirde %100 yük altında 70 dereceyi geçmeyen bir işlemci kullanıyorsan bence ölene kadar o işlemcini sakla. ya da işletim sistemini göklere falan çıkar artık

Bunu her türlü ispatlarım. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 saat önce, jackjoker said:

intel in yarattığı bu sorunu inkar eden yok. anlaşamadığımız nokta bu. kimse inkar etmiyor bu forumda. sadece sorun yaşamıyoruz dedikçe garantiye yollayın cevabı bana biraz art niyet yada ne biliyim kına yak tabiri vardır halk arasında, bunun gibi oluyor. buda fazlaca irite edici. çünkü sorun yaşıyorum diyen herkes bios üzerinden sonuç çıkarıyor işlemciden değil. işlemcide sorun çıkarsa yukarıda yazdım zaten. o bizi bağlar.

şimdiye kadar aldığım her cihazı, aleti, sonuçlarını bilerek ve araştırarak aldım. 13. nesil çok ısınıyor dedikleri zamanında seninde örnek verdiğin sitelerin aksine gittim ve aldım. 1 gün dahi de pişman olmadım ve sorun yaşamadım. hala da pişman değilim. Tek bir pişmanlığım var oda MSI anakart almış olmam o da nedenlerini biliyor burada ki arkadaşlar. 

neyse sen dışarıda 48-50 derece bir şehirde %100 yük altında 70 dereceyi geçmeyen bir işlemci kullanıyorsan bence ölene kadar o işlemcini sakla. ya da işletim sistemini göklere falan çıkar artık :lol:

Ben de 14900K’yı gayet uyguna aldım, kutulu 7800X3D fiyatından %16 gibi pahalıydı, 24C/32T işlemci dururken de pek elim gitmedi artık o tarafa, elbette Intel’in sorunları bilinmeyen şeyler değil, risk var tabii, şimdilik anakart keşke MSI almasaymışım diyorum, ileride ne olur bilemiyorum tabii.

Diğer yandan,

Herkes güle güle kullansın bilgisayarını, bu konuyu 13XXX/14XXX sahibi arkadaşlar ayar, sorun, overclock, sonuç paylaşımı için açmıştım, amacından saptırmayalım. İşlemcinin sahibi probleminin farkında olmaz mı ? 

jackjoker and ZvAnA beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
54 dakika önce, T800 said:

Ben de 14900K’yı gayet uyguna aldım, kutulu 7800X3D fiyatından %16 gibi pahalıydı, 24C/32T işlemci dururken de pek elim gitmedi artık o tarafa, elbette Intel’in sorunları bilinmeyen şeyler değil, risk var tabii, şimdilik anakart keşke MSI almasaymışım diyorum, ileride ne olur bilemiyorum tabii.

Diğer yandan,

Herkes güle güle kullansın bilgisayarını, bu konuyu 13XXX/14XXX sahibi arkadaşlar ayar, sorun, overclock, sonuç paylaşımı için açmıştım, amacından saptırmayalım. İşlemcinin sahibi probleminin farkında olmaz mı ? 

konu amacından çıkarılmak isteniyor abi. forum açıyorsun niye aldın deniyor problemli işlemciyi. şurada 20 yıldır birbirimizi öyle ya da böyle bilen insanlarız. ilk defa bilgisayar donanımı da kullanmıyoruz. sanıyorlar ki burada yazınca aha iade edin, garantiye verin, biz söylemiştik problemli olduğunu niye aldınız vs vs

arkadaş zaten konuyu en az sizin kadar bizde takip ediyoruz. andaval değiliz, yada bazıları gibi dikine bakan da değiliz. senin burada uyarmana gerek yok. biz söylemiştik lafına da gerek yok, ihtiyaç da yok. kendine sakla. lafım 1 kişiye değil. genel olarak söylüyorum. artık bırakın şu irite edici söylemleri. ha bırakamıyormusun? kendince başka doyum noktası mı arıyorsun? açın bir başlık, bu donanımları alanlar hepiniz böylesiniz de, sende kurtul bizde :)

neyse konumuza dönersek, senin işlemci ile rahat 40k görebilirsin. ama yeni nihai bios beklemekte fayda var. şuan ki mevcut olanlara ben güvenmiyorum. eski ayarlarım çalışmasa eski bios'a dönerdim ama çalışıyor o yüzden gerek duymadım. tavsiyem biraz bekle. çok da sorunlu bios üzerinden kurcalama abi. 

jackjoker tarafından düzenlendi
ZvAnA and T800 beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
3 saat önce, SkyWarrior said:

Bu kadar rezilliğe rağmen bu kadar ayar çekip de bir cpu yu çalıştıramamayı düzgünce bir marifet olarak ortaya koyacaksak bence hava hoş. Ha bu yazmamıza engel mi değil. Gördüğümüzü hissettiğimizi yazarız. İster takarsınız ister takmazsınız. 

Ya yazdıklarımızı okumuyor ya da anlamamak istiyor gibisin hocam. Burada konuşan 13xx/14xx işlemci kullanıcılarının yaklaşık 10 gün önce çıkarılan biosa kadar ne performans, ne stabilite, ne de iddia ettiğin gibi bir ayar kasma derdi oldu ki şahsen 13700k'dan önce kullandığım i7 6700k, i7 7700k, i9 9900k ve Ryzen 7 3700x gibi çeşitli işlemcilere göre en az ayar yaptığım en sorunsuz işlemci diyebilirim. Ta ki MSI'ın 13 Ağustosta yayınladığı beta biosa kadar. Biz burada son çıkan biosda birbirimizin deneyimini paylaşıp neyin neyi tetiklediğini bulmaya çalışıyoruz. Bunlar adı üstünde beta bios. Normalde beta bios hiçbir zaman kurmam özellikle bir sorunu giderdiği bilinmiyorsa. Şu durumda bize bunun kurulması tavsiye ediliyor. Ama MSI'ın yayınladığı beta bios normalde işlemcinin tek bir sorun çıkarmadığı ayarlarda çalışmasına izin vermediği bir varsayılan ayar ile geliyor. Biz önceki ayarlarımızı yaparsak intelin bu biosları önerme sebebi olan --ki intel bunun da çok nadir durumda gerçekleştiğini belirtiyor-- işlemcinin anlık yüksek voltaj talep etmesi çözümü de devre dışı kalıyor iddiası var. Bu durumda da illa birine bok atılacaksa o intel değil MSI oluyor. Yani şurada sayfalarca yazıldı kimse işlemciden şikayetçi olmamasına rağmen inatla lafı işlemcilerin sorunlu olduğuna getirmek hem bize saygısızlık hem de buradaki bizim deneyimimizle uyuşmuyor.

Burada bunları tartışan kişiler forumun belki de bu konulara en çok meraklı olan ve epey tecrübeli kullanıcıları. Yani bu konu özelinde sizin görüp duyduğunuzun muhtemelen biz sizden daha fazlasını görüp, duyup, araştırıyoruz. Bir işlemcinin de arızalı olup olmadığını da çok şükür anlayabilecek, bu durumda da yapacağımızı bilecek kişileriz. Başkasının nedeninin muhtemelen oynadığı oyuna, herhangi bir sürücü ya da herhangi bir windows update'ine yorabileceği durumları ben burada paylaştığım için bu bahsedilen dünyada bilmem yüzde kaç sorunlu işlemciden birine sahip olduğumuzu öne sürmek sallamaktan başka bir şey değil. Ben pimpirikli olduğumdan konunun üzerine gidiyorum. Çünkü gerek render, gerek video edit, gerekse müzik yapma uygulamaları ile birşeyler üreten biri olarak benim için stabilite herşeyden önemli. 

ZvAnA tarafından düzenlendi
T800 and jackjoker beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Diğer BIOS’ları da denedim sonuç aynı, LLC Mode 5 garip sonuçlar veriyor, LLC Mode 6’ya da sonradan geçersen o aşırılık devam ediyor, CMOS reset atıp LLC Mode 6 seçip devam edersen AC Load Line ayarı normal seyrediyor, anlayamadığım bir sıkıntı var.

Ya da hiç bulaşmadan direkt LLC 6 seçip devam edersen normal gidiyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

CPU LL Mode 4 ve LLC Mode 7 bana istediğim stabiliteyi getirdi gibi gözüküyor. Tek sorunum dediğim gibi PUBG'nin kapanmasıydı. Dün gece ve bu gece de saatlerce oynadım. Başka oyunları da denedim. Çok şükür bir kere bile kapanmadı.  Birkaç gün daha deneyip emin olduktan sonra bunu stabil profil olarak kaydederim biosa. Sonra CLL'yi mode 3'e alıp daha az voltajı zorlamak için bir de öyle deneyebilirim. Şuan yüküne göre %100 ya da oyunlardaki gibi daha az yükte ortalama 1,20-1,25v ta takılıyor. Max ise 1,28v gördüm. Sıcaklıklarım zaten bu voltaj değerlerinde çok çok iyi. 

@T800 Senin durum çok garip gerçekten. İşlemci de bizimkinden farklı. Daha fazla güç talep ettiği için öneride bulunamıyorum. Araştırdın mı var mı bu şekilde başka şikayet? Sen CEP support'u kapatmıyorsun bildiğim kadarıyla acaba o birşeylere müdahele ediyor olabilir mi?

jackjoker beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
6 saat önce, ZvAnA said:

CPU LL Mode 4 ve LLC Mode 7 bana istediğim stabiliteyi getirdi gibi gözüküyor. Tek sorunum dediğim gibi PUBG'nin kapanmasıydı. Dün gece ve bu gece de saatlerce oynadım. Başka oyunları da denedim. Çok şükür bir kere bile kapanmadı.  Birkaç gün daha deneyip emin olduktan sonra bunu stabil profil olarak kaydederim biosa. Sonra CLL'yi mode 3'e alıp daha az voltajı zorlamak için bir de öyle deneyebilirim. Şuan yüküne göre %100 ya da oyunlardaki gibi daha az yükte ortalama 1,20-1,25v ta takılıyor. Max ise 1,28v gördüm. Sıcaklıklarım zaten bu voltaj değerlerinde çok çok iyi. 

@T800 Senin durum çok garip gerçekten. İşlemci de bizimkinden farklı. Daha fazla güç talep ettiği için öneride bulunamıyorum. Araştırdın mı var mı bu şekilde başka şikayet? Sen CEP support'u kapatmıyorsun bildiğim kadarıyla acaba o birşeylere müdahele ediyor olabilir mi?

Açıkçası durumu anlayamadım, LLC Mode 5 çok saçma yerlere iniyor, ve sonra tekrar altıya geçersen niye hiç geçilmemiş haline tekrar dönemiyor ve kaldığı yerden devam ediyor anlamak mümkün değil, diğer BIOS'lar da böyle olunca son BIOS'tan kaynaklanan bir durum olmadığını anladım. Nedir ancak bilemiyorum. Basit şekilde ayarları eski haline döndürürsen eski değerleri görmen lazım yani böyle bir saçmalık görmedim, başka yaşayana da denk gelmedim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

ben LLC 7 mode kullanıyorum eski ayarlarımda böyleydi

AC/DC de şuan intel default ayarda tutuyorum ( eski bios ayarlarımda advanced idi ) 

geri kalan herşey eski ayarlarım. stabil ve sorunsuz. 

Ayarlarım bu şekilde. Koyu olarak yazdığım kısımı muhtemelen es geçiyorsunuz orayı es geçmeyin. 

Vcore: 1.300v

advanced - offset mod

Core voltage offset -0.065v

LLC : 7

AVX - 2

CPU SA Voltage: 1.150v

Burası performans açısından çok önemli

CPU Features kısmında 

Limit CPUID Maximum: Disabled

Intel Virtualization Tech: Disabled
Intel VT - D Tech : Disabled

Intel Dynamic Tuning Tech: Disabled

--------------------------------

Advanced kısım

BCLK 100mhz Lock on: Enabled

Enchanded Turbo: Disabled

CPU CEP: Disabled

P1: 220

P2: 220

ZvAnA beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
12 dakika önce, jackjoker said:

Bunları kapatırsanız, Windows Defender altındaki "Core Isolation" ve "Memory Integrity" özelliklerini kullanamazsınız. Windows 10-11'in güvenlik altyapısı bu iki özelliğe dayanır. Bunları kapatmayın.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 saat önce, jackjoker said:

ben LLC 7 mode kullanıyorum eski ayarlarımda böyleydi

AC/DC de şuan intel default ayarda tutuyorum ( eski bios ayarlarımda advanced idi ) 

geri kalan herşey eski ayarlarım. stabil ve sorunsuz. 

Ayarlarım bu şekilde. Koyu olarak yazdığım kısımı muhtemelen es geçiyorsunuz orayı es geçmeyin. 

Vcore: 1.300v

advanced - offset mod

Core voltage offset -0.065v

LLC : 7

AVX - 2

CPU SA Voltage: 1.150v

Burası performans açısından çok önemli

CPU Features kısmında 

Limit CPUID Maximum: Disabled

Intel Dynamic Tuning Tech: Disabled

--------------------------------

Advanced kısım

BCLK 100mhz Lock on: Enabled

Enchanded Turbo: Disabled

CPU CEP: Disabled

P1: 220

P2: 220

Atlamak değil de ben Default hiçbir ayarı bozmak istemiyorum, CEP, diğer güvenlik özelliklerini Disable etmek istemiyorum.

Benim LLC 6 ile yaptığım CEP açık undervolt ayarında problem yok diyebilirim benim kafam başka şeylere takık.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

LLC modlarının tam DC Load Line değerlerini, AC Load Line değerlerini tespite çalışıyorum, Intel’in tavsiye ettiği AC LL=DC LL=LLC empedans değerine ulaşmak istiyorum, bunlar benim için uğraş.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
59 dakika önce, Najaz said:

Bunları kapatırsanız, Windows Defender altındaki "Core Isolation" ve "Memory Integrity" özelliklerini kullanamazsınız. Windows 10-11'in güvenlik altyapısı bu iki özelliğe dayanır. Bunları kapatmayın.

ben x299 zamanından beridir sanallaştırma özelliklerini kapatıyorum. onunla ilgili bir takıntım yok yani. çok önemli bir kayıp değil benim için. bir çok kaynakta da zaten özellikle undervolt ve overclock ile uğraşılan rehberlerde bu özelliği disabled edin önerisi sunulur. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Uğraşmak istediğim için uğraşıyorum, yıllardır burada da yanlış anlaşılıyor bu burada bazen, ben bu şekilde uğraşmayı seviyorum, yeni bir şeyler öğrenmek, görmek, denemeyi seviyorum, uğraşmak istemesem zaten gider ne bileyim konsol alırım, mesele ne işine yarayacak meselesi değil yani, yeri gelmişken onu da belirteyim kurtulayım bu tip yorumlardan. :)

MilesTeg, stardust and jackjoker beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 hour ago, ZvAnA said:

Öbür konu niye kapandı bilmiyorum. Ne konuşulduysa mesajlar silinse daha iyiydi. 

@T800, @jackjoker MSI yeni beta olmayan bios yayınlamış benim anakarta. Size de gelmiş olabilir.

https://tr.msi.com/Motherboard/MAG-Z790-TOMAHAWK-WIFI/support

Anakartlarımız aynıymış Korhancım:thumbs: Deneyeyim hemen.

Beta olan sıkıntılıydı, umarım bu sorunsuzdur.

ZvAnA beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@T800 abi senin şu CLL mode ayarlarını değiştirdikçe AC/DC LL durumlarının kafasına göre ayarlanmasının sebebi CEP Support'un açık olması. Yeni final biosla CEP Support açıkken bir iki ayar deneyim dediğimde aynı durumu gözlemledim. AC/DC LL değerleri kafasına göre takıldı. CEP Support'u kapatınca Cpu Lite Load için ne ayarladıysan o oluyor.

T800 beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
14 saat önce, ZvAnA said:

Öbür konu niye kapandı bilmiyorum. Ne konuşulduysa mesajlar silinse daha iyiydi. 

@T800, @jackjoker MSI yeni beta olmayan bios yayınlamış benim anakarta. Size de gelmiş olabilir.

https://tr.msi.com/Motherboard/MAG-Z790-TOMAHAWK-WIFI/support

yeni bios'u yükledim. şuan için sıkıntı yok. gerçi eski ayarlarımı oluşturdum yine. stabil ve serin. 

bios da farkettiğim özellik bilgisayar daha hızlı post ekrana geliyor. beta bios da herhangi bir bios ayarı yaptığımda epey geç geliyordu post ekranı. şimdi hızlı geliyor. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
21 saat önce, ZvAnA said:

@T800 abi senin şu CLL mode ayarlarını değiştirdikçe AC/DC LL durumlarının kafasına göre ayarlanmasının sebebi CEP Support'un açık olması. Yeni final biosla CEP Support açıkken bir iki ayar deneyim dediğimde aynı durumu gözlemledim. AC/DC LL değerleri kafasına göre takıldı. CEP Support'u kapatınca Cpu Lite Load için ne ayarladıysan o oluyor.

Bu olaya daha bir açıklık getirmeye çalışayım:

Şimdi soğutucu menüsü altından Intel Default seçili vaziyette, bu nedenle Intel’in anakart üreticilerine tavsiye ettiği ayarlar enabled vaziyette ki CEP bunlardan birisi olduğu için Enabled vaziyette.

Bu durumdayken BIOS’u update ettim(veya CMOS reset attım) bu nedenle BIOS daha sıfır vaziyette.

İlk etapta hiçbir ayar ile oynamadan(XMP vb kastetmiyorum) Cinebench R23 testi alıyorum, performansı görüyorum(benim durumda 37.000 üstü, genelde 14900K skoru 37.000 civarları.)

Skorumu gördükten sonra BIOS’a girip Load Line Calibration değerini Mode 6 yapıyorum. CPU Lite Load Control menüsüne giriyorum burada Normal seçili haldeyken, Cinebench R23 testinde CEP’nin devreye girmemesini sağlayan, dolayısıyla varsayılan haldeki skor ile neredeyse aynı skoru alan en düşük Mode ayar değerini buluyorum. Bunu bulduktan sonra HWInfo summary menüsü altından bu mod ayarı için geçerli AC Load Line miliohm değerini tespit ediyorum.

Sonraki adım undervolt adımı, CPU voltaj ayarı modunu Adaptive+Offset olarak belirliyorum, Offset işaretini negatif olarak ayarlıyorum, bundan sonra Cinebench R15 testinde çakılmayacak şekilde eksi Offset değerini bulmaya çalışıyorum.

Bunu da bulduktan sonra ki(bu noktada DC Load Line değeri 1.10 mOhm olarak kaldığı için CPU güç limitini doğru dürüst hesaplayamıyor, bu nedenle Cinebench R23 skorunda artışlar oluyor undervolt işlemi sonrası) bu defa MSI anakartın Nuvoton sensörün Vcore ölçümleri için gördüğüm tam yük altında 30 milivolt(0.03V) kadar fazla sapmasını dikkate alarak sensörün gösterdiği Vcore değerini HWInfo’nun çekirdeklerin ortalaması olarak belirttiği Core VIDs değerinden 0,03V fazla ayarlamaya çalışıyorum. Bunu yapmak için de  CPU Lite Load Control ayarını Advanced olarak ayarlıyorum. Buraya daha önce HWInfo’dan tespit ettiğim geçerli LLC modu için CEP’nin devreye girmemesini sağlayacak AC Load Line değerini elle giriyorum(burada örnek olarak 0.70 mohm görüldüyse HWInfo’da buraya aynı değeri görmek için 70 girmek gerekiyor) DC Load Line değerini de yukarıda anlattığım aralıkta olacak şekilde ayarlıyorum( DC Load Line değerini arttırınca VID düşüyor, azaltınca artıyor) ve ayar kısmı bitmiş oluyor. CPU güç limitini daha doğru düzgün ölçtüğü için sıcaklık daha önceki 39000 skora göre düşüyor hem de skor yine 37000-38000 civarlarına iniyor.

Bu noktada Cinebench R23 testinde tam yük altında gördüğüm voltaj -0.125V offset ile 1.16V gibi. 

Ancak tekrar BIOS’a girdim, LLC modunu 5 yaptım(veya başka bir değer) bir şeyler denedim, beğenmedim veya tutturamadım diyelim, daha önceden ayarlayıp OC profile menüsünden kaydettiğim ayarımı geri yükledikten sonra aynı ayarlarla okuduğum voltaj değerleri sapıtıyor, VID değerleri çok daha düşük, Vcore değerleri çok daha yüksek oluyor. Load Line değerleri değişmiyor.

T800 tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 saat önce, T800 said:

Ancak tekrar BIOS’a girdim, LLC modunu 5 yaptım(veya başka bir değer) bir şeyler denedim, beğenmedim veya tutturamadım diyelim, daha önceden ayarlayıp OC profile menüsünden kaydettiğim ayarımı geri yükledikten sonra aynı ayarlarla okuduğum voltaj değerleri sapıtıyor, VID değerleri çok daha düşük, Vcore değerleri çok daha yüksek oluyor. Load Line değerleri değişmiyor.

Peki bu şekilde benchmark skorlarında, sıcaklıklarda ve max güç tüketiminde dikkate alınacak bir fark oluyor mu?

Buna benzer durumları önceki Asus ve Gigabyte ankartlarımda yaşadığımı hatırlıyorum. Ölçümlerle hah bu dediğim bir ayarı profil olarak kaydettikten sonra ayar değiştirip geri döndüğümde önceki gibi çalışmadığını gözlemlediğim olmuştur. Nedenini bilmiyorum.

Şuanki anakartımda henüz bunu gözlemlemedim. Ama gözüm üzerinde olacak.

Mesela benim anakartta da ikinci beta biosla tesadüfen farkettiğim bir durum oldu. Ses kartı kullandığım için genelde Onboard Audio'yu kapatırım. Ama şuanki anakartımda bunu yaptığımda anlam veremediğim şekilde USB 2.0 Port 10, otomatik olarak disabled oluyor. Hiç bir yerde de bununla ilgili bir bilgi ya da bunu tespit etmiş birini bulamadım. Bu 10. port hangisi onu da bilmiyorum açıkçası.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
27 dakika önce, ZvAnA said:

Peki bu şekilde benchmark skorlarında, sıcaklıklarda ve max güç tüketiminde dikkate alınacak bir fark oluyor mu?

Buna benzer durumları önceki Asus ve Gigabyte ankartlarımda yaşadığımı hatırlıyorum. Ölçümlerle hah bu dediğim bir ayarı profil olarak kaydettikten sonra ayar değiştirip geri döndüğümde önceki gibi çalışmadığını gözlemlediğim olmuştur. Nedenini bilmiyorum.

Mesela benim anakartta da ikinci beta biosla tesadüfen farkettiğim bir durum oldu. Ses kartı kullandığım için genelde Onboard Audio'yu kapatırım. Ama şuanki anakartımda bunu yaptığımda anlam veremediğim şekilde USB 2.0 Port 10, otomatik olarak disabled oluyor. Hiç bir yerde de bununla ilgili bir bilgi ya da bunu tespit etmiş birini bulamadım. Bu 10. port hangisi onu da bilmiyorum açıkçası.

Tam olarak benim başıma gelen de o. Ses kartını harici kullanıyorum ben. Anakart üzerinde ki kartı devre dışı bıraktığımda usb port 10 da kapanıyor. Mantıklı bir yazı da göremedim. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
2 saat önce, ZvAnA said:

Sıcaklıklar artıyor baya Vcore ciddi olarak arttığı için aynı ayarda ancak skor değişmiyor.

Bu arada Buildzoid’in MSI Z690 anakart üzerinden çektiği video ile ilgili ayarları da videoyu görünce kanalında denedim ben de(maalesef MSI anakartında videoda gösteriyor Windows yüklenene kadar 14900K’ya 1.55V üzeri voltaj veriyor, Windows yüklendikten sonra ise onu gözlemlemiyor, bunu da kendisinin daha önceden tespit ettiği MSI VRM dizaynı ile bağdaştırıyor(Vdroop yaşanmaması için voltaj regülatörü fazla voltaj veriyor(overshoot) Intel VID limiti ile ilgisi olmadığını anlıyoruz böylece) LLC Mode 3 ve AC Load Line ile yaptığım denemede Cinebench R15’te stabilite bulduktan sonra Cinebench R23’te yük altında 1.174V gördüm(kendi ayarımla 0.10V gibi daha düşük oluyor) ancak kendi ayarımla 1.33V gibi görüyorum maksimum baktığım zaman HWInfo’da normal günlük W11 kullanımında. Bu ayar ile 1.25V civarları kaldı. Fakat 6Ghz boost görmedim, o bakımdan tam yorumda bulunamıyorum maksimum gördüğüm voltaj ile ilgili.

Burada amaç nedir ?

MSI’da maalesef CPU’ya anakarttan bundan fazla voltaj isteme diye limit koyulamadığından(standart Intel ayarı aslında, istese koyabilir) Load Line Calibration modunu yüksek ayarlayarak(buna da açıklık getireyim. Neden böyle yapılıyor ? LLC modunu yüksek ayarlayarak voltajı daha sabit hale getirmeye çalışıyoruz. Peki bu nasıl oluyor ? BIOS load line üzerindeki empedansı(direnç de olabilir bu, direnç ile empedans arasındaki farkı bilenler daha doğru ifade edebilirler benden) azaltarak voltajın daha sabit bir şekilde CPU’ya ulaşmasını sağlıyor. Bu durum CPU’ya AC Load Line ayarı ile bildirildiğinde de CPU load line üzerindeki empedansın daha az olduğunu ve bu nedenle daha az Vdroop ile karşılaşacağını bildiği için anakarttan daha az voltaj talep ediyor) Windows 11 yüklenmesi esnasında kendisinin yaşandığını gösterdiği 1.55V(Intel limiti) üzeri overshoot’u engellemek.

T800 tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok