Intel 13XXX/14XXX Serisi Yardımlaşma/BIOS Ayarları
1 1

Bu konuda 213 mesaj var

CEP “Enabled” ayarı da tabloda görüldüğü gibi “Intel Default”.

Benim buradan anladığım MSI anakartta cooler menüsü altından “Intel Default” seçildiğinde bu ayarları uyguluyor.

“For unlocked Intel Core 13th and 14th Gen desktop processors, this latest microcode update (0x129) will not prevent users from overclocking if they so choose. Users can disable the eTVB setting in their BIOS if they wish to push above the 1.55V threshold. As always, Intel recommends users proceed with caution when overclocking their desktop processors, as overclocking may void their warranty and/or affect system health. As a general best practice, Intel recommends customers with Intel Core 13th and 14th Gen desktop processors utilize the Intel Default Settings.”

Direkt Intel’den, şu cümle önemli:

“Users can disable the eTVB setting in their BIOS if they wish to push above the 1.55V threshold.”

Limitin kaldırılması için sadece bu ayarın “Disabled” edilmesi gerektiğinden bahsetmiş.

Bu saatten sonra ama Intel’e ne kadar güvenilir edilir o da yine kullanıcının kendisine kalmış. Yine anakart üreticileri nasıl bir ayar yaptılar ettiler onu bilmek imkansız elde alet edavat olup bizzat test yapmadan.

Burada bahsi geçen ayar da “Enhanced Thermal Velocity Boost” 

Bakayım bu ayar nerede BIOS’ta ve durumu nedir.

T800 tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

:mrgreen: abi yat uyu huzurlu bir gece geçir. güzel bir müzik aç uyumadan önce. tütsü de olabilir. tüm sorunlarından sıyrıl. bulutlara doğru yüksel. 

yok CEP yok undervolt yok şu bu. 

hadi biz kurcalıyoruz da evine alıp bilgisayarının düğmesine basan ve oyun oynayan adam ne yapacak onu söyle. 

13700 aldığımdan beri huzurla çalıştırıyorum. ne zaman bu microcode hedesi geldi yok onu dene yok bunu dene. bozulursa bozulsun aq. :lol: eski ayarlarımla mutluyum miss. 

not: intel e güvenmiyorum. intelin dediğinin tersini yapmak güvenli hat. nokta. 

jackjoker tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

:D

Benim undervolt patladı bu arada. :)

Buildzoid diyordu illa bir uygulamada patlar diye Cinebench R15’te patladı, 0.120V’a aldım eksi offset ayarını.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

ben bu mikrokod zamazingosu öncesinde ki bios ayarlarımı geri yükledim. eskisi gibi kullanmaya devam ediyorum. tek fark cooler kısmında intel default ve AC/DC hattında intel default. bunun dışında ki ayarlar eskisi gibi.

performans da CB R23 de %2.31 kayıp yaşadım mikrokod sonrası. bu da güzel bir referans oldu eski bios ile yeni bios arasında. 
CB R15 de stabil ve kayıp yok. 
sıcaklıklar da ama epey düşme oldu. Oda sıcaklığında yük altında 79 derece görüyorum. 

bu sıcaklarda çok iyi değerler. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben de son ayarlarımda stabilite yaklayamamışım. 2-3 günlük uzun kullanımda anlaşıldı. Testlerde o kadar stabil olmasına rağmen Pubg'de oyun çökmeleri başladı. Micocode öncesi ayarlarıma geri döndüm stabilite için. Bir ara tekrar bakacağım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

bu yeni biosların arka planda ne yaptığı halen açıklanmadı. yani neden intel default seçmeliyiz ve arkada neler yapıyor henüz bir resmi yazı yok. 

çok kurcalamak istemedim. eski ayarlarım duruyordu. o ayarlara geri döndürdüm. çok sağlıklı gelmiyor şu dönem. 

T800 and ZvAnA beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bir Haswell kullanıcısı olarak konuyu uzaktan takip ediyorum ama yazılanları okudukça dehşete kapılıyorum. Bir dünya para verip alınan bir premium işlemciyi "sadece kullanmak" bu kadar zahmetli olmamalı.

jackjoker, SEP and SkyWarrior beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
5 minutes ago, Whooosh said:

Bir Haswell kullanıcısı olarak konuyu uzaktan takip ediyorum ama yazılanları okudukça dehşete kapılıyorum. Bir dünya para verip alınan bir premium işlemciyi "sadece kullanmak" bu kadar zahmetli olmamalı.

Ben de tam olarak bu yüzden 0x129 güncellemesini yapıp başka hiçbir şeye dokunmadım. Gittiği yere kadar. Eğer başına bişey gelirse Intel'e yazarım "Bozuldu bu" diye. Yenisi gelirse gelir, gelmezse sonraki sistem AMD olur artık.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

BIOS bozuk maalesef LLC 5’e alıp sonra başka yere geçince değerlerin eski haline gelmesi için CMOS reset gerekiyor, VID bir çok düşük bir yüksek çıkıyor aynı değerlerde baya bozukluk var. 

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Benim eski ayar yok, hepsi yeni ayar. :)

Bir de garip bir olay, LLC modu değiştirince değiştirmeden önceki VID ve Vcore değerlerini görmek için CMOS reset gerekiyor bende. Eski BIOS’larda da bu durum var mıydı denemiş değilim. 

0x123 BIOS’a da geri dönmek istemiyorum denemek için.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
8 dakika önce, T800 said:

Bir de garip bir olay, LLC modu değiştirince değiştirmeden önceki VID ve Vcore değerlerini görmek için CMOS reset gerekiyor bende. Eski BIOS’larda da bu durum var mıydı denemiş değilim. 

hayır öyle bir sorun yaşamadım. sana işlemcini ilk aldığımda yolladığım video da ki ayarları uygula. bende şuan o şekilde. bir sorun yok. üstelik daha serin çalışıyor. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
3 saat önce, T800 said:

Bu durum bende de yok. Reset atmadan değişiyor ayarlar.

Benim bu beta bioslarda sinir olduğum kısım, yaptığım ayarlarda stress testlerde yarım saattlik periyotlarda herhangi bir hata vermeyen işlemci stabil diye oyuna giriyorum, hiç beklemediğin anda masaüstüne atıyor. Her akşam bizim oyuncu tayfasıyla bir kaç saatlik oyun seanslarımız olur. Bu aralar da PUBG'ye döndük. Hadi biraz daha ince ayar istiyor diyelim. O an oyunda olup uğraşmak istemediğimden hızlıca devam etmek için yüksek voltaj, yüksek ısı verse de hiçbir şeye dokunmadığım, tüm intel default'lar aktif, IA CEP falan açık herşey autoda çalıştırayım kafam ağrımasın diyorum default halde pubg'de yine ansızın masaüstüne düştüğüm durum oluyor. Sen hiçbirşeye dokunmuyorsun herşey default ama oyun masaüstüne atıyor. Bu beta bios update'leri gelmeden önce 13700k ile önceki 9900k işlemciden bile daha stabil, daha serin sorunsuz bir kullanımım vardı. Üstelik 9900k z390 anakarttan terfi ettiğim sistemde mevcut ssd'ye yüklü windows'a format bile atmadan kaldığım yerden kullanmaya devam ettim. En ufak bir şikayetim yoktu.  

Durum böyle olunca zikerim böyle işi deyip Cpu LL'de intel default yerine normal ayarlayıp, eski usüle dönüp sıfırdan ayar yaptım. Üstelik bir de çok detaylı bir excel dosyası hazırlayıp sistemin hangi ayarda ne tepki verdiğini takip ederek detaylıca kaydettim. Önce Cpu Lite Load Mode6-LLC Mode 8 ile başladım. Testlerde Thermal Throttle çok çabuk olduğu için ısrar etmeyip Mode 5'e geçtim. Mode 5(AC/DC LL 25/80 oluyor) ve Mode 8 birlikte iken 10 dakikalık ve yarım saatlik stress testleri yaptım ve bu şekilde ilerledim. Testler sırasında gerçek zamanlı, min ve max vid ve cpu core değerleri, max power ve sıcaklıkları hep excel dosyasına işledim. Bunlar ileride deneyebileceğim değişik ayarlarda tam bir kılavuz olacak. 

Prime 95 Small FTTs L1/L2 testinde 10:21/13:00/36:32 sürelerinde 3 test yaptım. Stabil ve throttle yok.

Prime 95 Smal FTTs L1/L2/L3 Max Heat/Power; Bu testi uzun yapmadım. Çünkü işlemcinin bu testte thermal limit 100 iken limite takılmadan 100 derece altında kalıp çok sıcak çalışsa da hata vermediğini biliyorum. Gereksiz işkenceye gerek yok. Testlerden birinde 06:58 diğerinde 05:24 dakika saniye sonra throttle yaptığı için testleri kestim ama error yok. (Thermal Limit 90 dereceye ayarlı iken)

Prime 95 Blend; Yine Thermal Limit 90 derece iken 3 dakika içinde throttle'a girdi. Bundan sonra Thermal limiti 95 olarak ayarlamaya karar verdim ve 10 ve 30 dakikalık testte throttle ve error yok Max Temp: 91 derece

Aida64 10:03, 30:28 dakika saniye testleri yaptım ikisinde de hata ve throttle yok. Max Temp:86

Cinebenchler R15 r23 tek çekirdek, çoklu çekirdek olması gerektiği gibi. Sıcaklıklar ortalama 80 derece 

Yukarıya göre herşey işlemcinin stabil olduğu yönünde değil mi? Ama değil pubg'de 45 dakika sonra masaüstüne attı. 

Bunun üzerine testlerdeki vid ve vcore değerlerini göz önüne alarak CPU LL Mode 4'e (AC/DC LL 20/80) düşürürken vdrop'un da artacağını düşünerek LLC'yi de Mode7'ye alıp tekrar tüm testleri aynı şekilde yaptım. 

Testlerden Prime 95'in L1/L2/L3 max heat testinde haliyle yine throttle yaşadım ama error yok. Diğerlerinde ise hata yok, gaz kesme yok. Dünden beri bu ayarlardayım artık. Gece 3 saat civarında oyun oynadım rahat ettim. Pubg'de sorun yaşamadım. Bir daha olmaz ise bu ayar en azından tam bir stabilite için uygun diyerek tekrar Cpu lite loadı'ı biraz daha düşürmeyi deneyebilirim. Başka oyunlar da zaten sorun yaşamıyordum. PUBG kaynaklı bir çökme yaşıyorum desem bu beta bioslardan önce böyle bir sorun hiç olmamıştı.

Önceki tecrübelerimden stabilite için en iyi testin hep Aida64 kararlılık testi olduğunu düşünürüm. PUBG de stabilite konusunda bir kılavuz olarak bunların arasına eklendi :D 

Size de tavsiyem CineBench testlerini stabilite açısından ciddiye almayın. Ben onları sadece işlemcinin vermesi gerektiği performansı verip vermediğini görmek için dikkate alıyorum. 

ZvAnA tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu kadar ayardan sonra intel in i7 i9 işlemcileri sanki şey gibi telekomun 50 mbit(ekadar) internet tarifeleri gibi. 

i9 14900K (ya kadar) artık performans ve stabilite ne gelirse. Silicon lottery resmen. 

Kızabilirsiniz kabulüm ama muhtemelen bu kadar kurcaladığınız cpuları verip satıp atıp yerine bir tane i9 12900K alsanız daha az kafanız ağrır gibi. Kaybedeceğiniz çok da performans olmaz nasılsa 13 ve 14 alınca da aşağıya çekiyor kendini. Az daha zorlasa comet lake seviyesinde performans verecek. 3 yıl önce 10900K alan adamlar bu kadar ayar yapmamışlardır o cpulara. 

SkyWarrior tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
4 dakika önce, SkyWarrior said:

Silicon lottery resmen. 

Piyango demeyelim de, iman gücüne bağlı diyelim :) Şirketin CEO'su imanlı bir mu'min olunca böyle oluyor; at sahibine göre kişniyor...

2rpj18c.jpg

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Benim şöyle LLC Mode 5’e geçip sonra tekrar stabil olan LLC Mode 6 ayarını load edersem ilk ayarladığım andaki VID ve Vcore değerlerini göremiyorum, daha yüksek Vcore ile daha az VID ile karşılaşıyorum aynı AC Load Line, DC Load Line, LLC Mode ve negatif offset voltaj için.

CMOS reset atıp tekrar load edince ilk ayarladığım gibi oluyor tekrar.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@ZvAnA Korhan HWInfo’yu açık tut bak bakalım varsayılan ayarlarda bile WHEA hataları var mı ?

Varsa bir de eski stabil dediğin BIOS ile dene orada da böyle WHEA hataları oluşuyorsa garantiye göndermek faydalı olabilir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
35 dakika önce, T800 said:

@ZvAnA Korhan HWInfo’yu açık tut bak bakalım varsayılan ayarlarda bile WHEA hataları var mı ?

Varsa bir de eski stabil dediğin BIOS ile dene orada da böyle WHEA hataları oluşuyorsa garantiye göndermek faydalı olabilir.

Aldığım hata mavi ekran hatası değil ki, hatta daha hiç mavi ekran hatası almadım. O yüzden garantilik birşey olduğunu düşünmüyorum. PUBG'de sessiz sedasız masaüstüne düşüyordu sadece. Bu durum da beta bioslarla başladı. Ama son yaptığım ayarda bu da yok henüz.

2 saat önce, SkyWarrior said:

Bu kadar ayardan sonra intel in i7 i9 işlemcileri sanki şey gibi telekomun 50 mbit(ekadar) internet tarifeleri gibi. 

i9 14900K (ya kadar) artık performans ve stabilite ne gelirse. Silicon lottery resmen. 

Kızabilirsiniz kabulüm ama muhtemelen bu kadar kurcaladığınız cpuları verip satıp atıp yerine bir tane i9 12900K alsanız daha az kafanız ağrır gibi. Kaybedeceğiniz çok da performans olmaz nasılsa 13 ve 14 alınca da aşağıya çekiyor kendini. Az daha zorlasa comet lake seviyesinde performans verecek. 3 yıl önce 10900K alan adamlar bu kadar ayar yapmamışlardır o cpulara. 

Açıkçası ben işlemcide herhangi bir sorun olduğunu düşünmüyorum. Varolduğu söylenen sorunun giderilmesi için çıkarılan son beta bioslara kadar hiç derdimiz yoktu ki. Alel acele intelin anakart üreticilerine çıkarttığı bu bioslar bence daha önce işlemcinin stabil çalıştığı ayarları bozdu ve kullanılması önerilen ayarların varsayılan değerleri işlemciye gereğinden fazla voltaj verip ısınmasına neden oluyor. Şikayetim ondan. Bunun da sırf sorun yaşanan işlemcilerde performans ve stabiliteyi sağlamak için kötü niyetli olarak yapıldığını düşünüyorum. Yoksa kendi işlemcimin ne performansından ne de başka bir şeyinden bu beta bioslara kadar şikayetçi değildim ve memnunum. Memnun olduğum ve 2029'a kadar garantisi olan işlemciyi üstelik bu kadar tantana yapılmışken niye elden çıkarayım. Ben bu beta biosla bir ayar tutturmak için uğraştığımdan ve buna zaman harcamaktan şikayetçiyim. Yoksa en kötü bir önceki final biosa döner gayet stabil ve performanslı şekilde kullanırım. 

ZvAnA tarafından düzenlendi
T800, jackjoker and MilesTeg beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
3 saat önce, SkyWarrior said:

biraz abartmışsın. 13/14 nesil işlemcilerin aşağı çektiği falan yok performansta. intel yeni bir bios çıkardı ve o bios ile mevcutta kullandığımız ayarları nasıl yapmamız gerekiyor gibisinden bir guide yok. yayınlamadı intel. 1 tane chart koydu herkes o chart'a uydurmaya çalışıyor. 

eski ayarlar ile yine olması gerektiği gibi çalışıyor işlemciler. final versiyon bioslara kadar eski ayarlar ile olduğu gibi çalışır. hatta bana göre final bioslara da gerek yok. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Normalde cpuyu anakarta takarsın. Anakart über dandini birşey olmadıktan sonra ramları jedec standartlarına göre ayarlar kendisi ve cpu ya mikrokoda göre olması gereken voltajı verir ve sistem çalışır bir ayar yapmaya bile gerek olmaz. Düşünebiliyor musunuz Dell HP entegratörden i9 işlemci alıp biosta ayar yapılabildiğini. Zaten yok ki öyle birşey. 

İntel bu işi kıvıramadı sizleri de mağdur etti bana kalırsa savunulacak tarafı yok. 12. jenerasyona kadar kimsenin şikayeti yoktu. 

Zıvana hocam eski biosa rağmen eski ayarlarında stabilite tutmazsa o CPU nanay demektir demedi deme. Dost acı söyler. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
13 dakika önce, SkyWarrior said:

Normalde cpuyu anakarta takarsın. Anakart über dandini birşey olmadıktan sonra ramları jedec standartlarına göre ayarlar kendisi ve cpu ya mikrokoda göre olması gereken voltajı verir ve sistem çalışır bir ayar yapmaya bile gerek olmaz. Düşünebiliyor musunuz Dell HP entegratörden i9 işlemci alıp biosta ayar yapılabildiğini. Zaten yok ki öyle birşey. 

İntel bu işi kıvıramadı sizleri de mağdur etti bana kalırsa savunulacak tarafı yok. 12. jenerasyona kadar kimsenin şikayeti yoktu. 

Zıvana hocam eski biosa rağmen eski ayarlarında stabilite tutmazsa o CPU nanay demektir demedi deme. Dost acı söyler. 

bu son abartılan probleme kadar yine kimsenin sıkıntısı yoktu. görüyormuydunuz 13/14. nesil işlemcilerin performansında ve stabilitesinde sıkıntı ?  yoktu. ne zaman aşkla takip ettiği GOD SAY youtube kanalları bir konu ortaya attı ki bana göre de haklılardı, o zaman başladı bu zamazingo. intel anakart üreticilerine bios yaptırdı ve ortalığı dağıttı. ben kendi adıma 13700KF işlemcimi aldığım günden bugüne kadar en ufak bir sıkıntı dahi görmedim. Performans konusunda söylememe gerek yok koyuyorum sürekli test yaptığımda. 

Ankara gibi sıcak bir şehirde en ağır testlerde dahi 79-83 arasında %100 yük altında kalabiliyorsa bir işlemci bana göre başarılıdır. sizlere göre nasıldır bilemem. 
ama son bios ayarlarında menüler arasında bazı alanların gittiğini ve başka alanların eklendiğini gördük. INTEL resmi bir açıklama dahi yapmadı. ben de dahil herkes bu yeni ayarlara göre kurcaladık. Baktık olmuyor kendi eski ayarlarımı geri yükledim ve daha önce nasıl kullanıyorsam yine aynı şekilde kullanmaya devam ediyorum.
İşlemcim eski ayarlarım ile bozulacaksa 5 yıl garantim var veririm garantiye yenisini yollar Intel. Yollamazsa yasal yollarımız nasılsa açık. 
ama bu bizim derdimiz elbette. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Daha korozyondu degradasyondu ortada yokken şunları izlemiştim o gün dedim bir terslik var yoksa 1 2 aylık olay değil.

https://www.youtube.com/watch?v=-ot96M9RM6o

https://www.youtube.com/watch?v=ZEns1LTicXI

https://www.youtube.com/watch?v=48PGl4aEXxw

Bunlar buz dağının görünen yüzü. TYC daha sonrasında bu gözlemlerinin aslında ne işletim sistemi ne de core counttan olduğunu esasen sorunun problemli cpu olduğunu açıkladı bir yakın videosunda. 

GN de bu intel sorununun bir belgeseli var. Redditten tutun GN e gelen cpu problemi başlıklarına kadar (en az 1 1.5 yıllık bir birikim var belgeselde). 

Yani yakın zamanda değil olayın geçmişi var ve bunların hepsi ama hepsi 13. jenerasyon ile başladı. Biz bunlar nedeniyle uzak durun dediğimizde size ne sieee vs şeklinde karşılıklardan ötürü tepki gösterdik. Olay bundan ibaret. 

Intel uzun zamandır doğru düzgün bir CPU çıkartamıyor ortaya. GPU cephesi ayrı terane. Intel şu an Pentium 4 döneminde yaşamadığı rezilliği yaşıyor net. 

Bu kadar rezilliğe rağmen bu kadar ayar çekip de bir cpu yu çalıştıramamayı düzgünce bir marifet olarak ortaya koyacaksak bence hava hoş. Ha bu yazmamıza engel mi değil. Gördüğümüzü hissettiğimizi yazarız. İster takarsınız ister takmazsınız. 

Ankara gibi sıcak şehirden 7 ile 10 derece daha sıcak bir şehirde 70 dereceyi air cooling ile %100 yük altında geçmeyen bir sistem kullanıyorum. Daha da ötesini demeyeyim. 

SkyWarrior tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 saat önce, ZvAnA said:

Aldığım hata mavi ekran hatası değil ki, hatta daha hiç mavi ekran hatası almadım. O yüzden garantilik birşey olduğunu düşünmüyorum. PUBG'de sessiz sedasız masaüstüne düşüyordu sadece. Bu durum da beta bioslarla başladı. Ama son yaptığım ayarda bu da yok henüz.

Açıkçası ben işlemcide herhangi bir sorun olduğunu düşünmüyorum. Varolduğu söylenen sorunun giderilmesi için çıkarılan son beta bioslara kadar hiç derdimiz yoktu ki. Alel acele intelin anakart üreticilerine çıkarttığı bu bioslar bence daha önce işlemcinin stabil çalıştığı ayarları bozdu ve kullanılması önerilen ayarların varsayılan değerleri işlemciye gereğinden fazla voltaj verip ısınmasına neden oluyor. Şikayetim ondan. Bunun da sırf sorun yaşanan işlemcilerde performans ve stabiliteyi sağlamak için kötü niyetli olarak yapıldığını düşünüyorum. Yoksa kendi işlemcimin ne performansından ne de başka bir şeyinden bu beta bioslara kadar şikayetçi değildim ve memnunum. Memnun olduğum ve 2029'a kadar garantisi olan işlemciyi üstelik bu kadar tantana yapılmışken niye elden çıkarayım. Ben bu beta biosla bir ayar tutturmak için uğraştığımdan ve buna zaman harcamaktan şikayetçiyim. Yoksa en kötü bir önceki final biosa döner gayet stabil ve performanslı şekilde kullanırım. 

Aman neyse, bir anda default ayar diye de geçince endişeye gark oldum. :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok