Nvidia GeForce 10 Serisi (Pascal)
2 2

Bu konuda 1.144 mesaj var

Evet high end kart anlaminda

Yeni titan modeli için gp102 konuşuluyor. Bu gpu kısaca, hbm ve gpgpu özellikleri çıkarılmış gp100 olacak gibi. 384 bit ve 10 Gddr5x bellekle de gereken bant genişliğini sağlayacağa benziyor. Gpu yapısı gp104'ten %50 kadar güçlü olacağı için, 1080'e pratikte %35 kadar fark atabileceğini öngörmek mümkün. Yani yeni bir 980 - Titan X durumu olur gibi. En azından 4k için alınabilecek bir kart olur. Ya da adı geçen gp102 gpusu ile 1080ti gibi bir kart yapıp, yeni Titan'ı gp100'le de kullanıma sunabilirler. 3 yıl önceki ilk Titan gibi bu da tesladan bozma bir oyun kartı olabilir. Hem hbm2, yüksek dp gücü gibi şeylerle de milleti tavlayabilirler.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

1080Ti 1 sene sonra bellki gelir. O zamana kadar bir Titan çıkar ama bu sefer 1000$ üstü fiyat bekliyorum. Simitçi AMD feci düşürdü çıtayı.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Sanmam GTX 1080Ti çok değil yıl sonu gözükür girer, girememesinin sebebi üst uçtaki gereksizliği, AMD yıl sonu yine uygun fiyatta GTX1070/1080 rakibi modeli sununca nvidia'da zaten hazır kıta olan kartı çıkarmakta beis görmez.

Bir süredir dikkatimi çeken şey 1080P'de hatta 4k'da bile 30-60fps alınırken VR'ın ayak sesleri ve 144hz trend'inin  daha bir kabul görmesiyle 1080P'de bile sürekli 120-/144hz alınamama gibi şeyler daha çok konu edilmeye başladı. oysa bundan önce böyle bir gereksinim yoktu, sonraki nesil gelene kadar'da muhtemelen bu yetip yetmeme mevzusu çeşitli şekillerde kendisini gösterecek. :icon_think:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Amd çıkaracağını çıkarttı. 2 tane 480 ancak 1080'e erişiyor. Benim bilmediğim bir ekran kartı mı var AMD'nin planladığı.

Nvidia'nin hiç ihtiyacı yok erişilir bir fiyatta 1080Ti ortaya koymasına.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ekim'de gelecek diye söylentisi olan Vega var, ancak neyin nesidir daha ortada birşey yok çok fazla. RX 480 önce bir gelsin de ondan sonra Vega'nın ne yapıp yapamayacağı hakkında daha iyi tahminler olabilir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Vega 2017ye kalır gibi bence..

+1

Taa geçen yıl aralık ayında duyurulan polaris bile henüz gelmemişken, yapılması daha zor olan vega için tozpembe tablolar çizmek biraz zor. Zaten vega'da hbm2 ve büyük gpu olma gibi durumlar söz konusu. Hbm2'nin tüketici elektroniğinde kullanılabilecek kadar yüksek miktarda üretilmesi, daha önce hiç büyük çip üretmemiş samsung fabrikalarının tahmini 400mm gpu üretmesi ne zaman ne kadar mümkün olacak, bunlar da ayrı sorunlar. Bir de esas sorun, Polaris 10 için 232mm ifadesi geçiyor. Nvidia'nın şuan kullanımda olan Pascal'ı, gp104, 314mm alana sahip. Ama aradaki performans farkının %70-80 civarında olması söz konusu. Böyle bir durumda gp104'ü yakalamak için Amd'nin ne büyüklükte bir gpu yapması gerekir? Yapsa bile bu karlı olur mu? Ben hbm2 + optimizasyon gibi şeyleri de düşünüp kabaca 400mm diyorum ama daha fazlası da gerekebilir. Bu da açık şekilde bir sorun teşkil ediyor Amd için. O yüzden 1080'le rekabet kolay gibi görünse de oldukça zor olabilir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Amd çıkaracağını çıkarttı. 2 tane 480 ancak 1080'e erişiyor. Benim bilmediğim bir ekran kartı mı var AMD'nin planladığı.

Nvidia'nin hiç ihtiyacı yok erişilir bir fiyatta 1080Ti ortaya koymasına.

AMD-Radeon-Polaris-Vega-Navi-GPU-Roadmap

http://cdn.videocardz.com/1/2016/03/AMD-Radeon-Polaris-Vega-Navi-GPU-Roadmap.jpg

Yalan olmazsa 2017 başında çıkacak. Spekülasyon olarak sonbaharda gelebilir lafları çıktı ama şimdilik pek bir haber yok. Tabi nvidia'nın elinde gp100'ün hazır olması, gp102 laflarının ciddi şekilde anılıyor olması gibi durumlar nedeniyle Vega'nın çok da gecikmeyeceğini tahmin edebiliriz.

Edit: Bir de tabloyu verince aklıma geldi; bu tablonun gösterildiği etkinlikte bir de Pro Duo tanıtılmıştı. Ona noldu ya? Hiç ortalıkta yok. Adını anan da yok. :lol:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

O zaman 1080Ti gelebilir evet. Tabi bu kartlar 1080'i performans olarak yakalayıp fiyat olarak daha ucuz olursa.

Ben titan niye duyurulmadı onu da merak ediyorum.

Nvidia genelde hemen Titan'ı da duyururdu.

1080 stoğunun oturmasını bekliyor olabilir bence.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

O zaman 1080Ti gelebilir evet. Tabi bu kartlar 1080'i performans olarak yakalayıp fiyat olarak daha ucuz olursa.

Ben titan niye duyurulmadı onu da merak ediyorum.

Nvidia genelde hemen Titan'ı da duyururdu.

1080 stoğunun oturmasını bekliyor olabilir bence.

Tam tersine, titan çok bekletir. Daha öncekiler öyle oldu:

680 : Mart 2012

Titan: Şubat 2013

780: Mayıs 2013

Titan Black: Şubat 2014 - Titan Z: Mayıs 2014

980: Eylül 2014

Titan X: Mart 2015

Arada en az 6 ay oldu hep. Bu sefer de yıl sonu ya da yılbaşı gelir yeni Titan.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

gtx 1070 ve 1080 hala Türkiye piyasasında yok? herhalde ellerindeki gtx 970 ve 980 leri eritmeye çalışıyorlar ! amazondan almaya mecburmuyuz :(

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Çıkacak olası bir Titan kartın fiyatı Tolga'nın belirttiği üzere 5000 liradan aşağı olmayacağı için buradaki ve dışarıdaki kişilerin %99'una hiçbir şey ifade etmeyecek. GTX 1080 bile birçok kişi için fiyat ve performans olarak overkill durumunda zaten.

Bu arada GTX 1080-1070 lerin hala FE versiyonları bile piyasada bulunmuyor, acaip bir stok sıkıntısı var nedense. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Turkiyedeki fiyatlar absurd ancak yurtdisindan alisveris imkani olan insanlar geçmişte Titan lari satin aliyorlardi. Bence yine satin alirlar. Yurtdisinda da zaten alim gucu yuksek oldugu icin Nvidia nin pazara surdugu kadar Titan satilir.

Buradaki olay bana sorarsaniz ihtiyac duymakla alakali değil high end pazarda isin icerisine baska durtuler giriyor. Bu sadece bilgisayar donanimi degil neredeyse üst uc sinif tum hobi alanlarinda böyle.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Intel Skulltrail vardı zamanında, mağazada ürünün satıldığını görünce meraktan nasıl satıldığını sormuştum, alan şahsın en iyisinin hangisi olduğunu sorduğunu en iyisi bu denilince alıp gittiğini söylemişlerdi, herşey mantık çerçevesine oturmaz elbette.:)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
2 2

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok