Monitorleri takip ediyoruz...
4 4

Bu konuda 2.043 mesaj var

Ips glow gerçek olsa da bu hata vs değil. Bütün ips panellerde olan,ipsin kendi özelliği.Rahatsız eden birşey de değil.

Yine tftcentral incelenebilir o konuda.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Arastirmadim, asagidaki linkten iki ornek veriyorum:

Samsung UN40KU6300

40inc, filmler icin iyi siyahlar, 4k@60Hz @ Chroma 4:4:4. Oyunlarda dusuk input lag.

Sony XBR43X830C

43inc, IPS, 4K@60Hz @ Chroma 4:4:4. Oyunlarda 1080p@120hz duzgun goruntu. Dusuk input lag.

http://www.rtings.com/tv/reviews/by-usage/pc-monitor/best

Eskisi gibi TV'ler monitor olmaya uygun degil ayrimi yok artik. Cozunurluk yazi okumaya uygunsa, oyun oynayanlari dusunerek dusuk input lag modlari koymuslarsa, gerekli baglanti seklini sunuyorsa, paneli uygunsa bu bir monitor demektir, ustune TV olarak da kullanilsin diye ek donanim olmasi bu islevinden eksiltmez (olmasa da 20$ ucuz olsa tercih ederim, o ayri).

Sag kenarda snap edilmis excel/word/browser ideal boyutta oluyor, eskinin 20 kusur ama cevirip landscape modunda da portre modunda da kullanilabilen monitorleri gibi. Sol tepede ustte snap edilmis ikinci excel/word/browser'dan veri takip edip calistiginiz dosyaya yazarken sol alt kosede 1080p video penceresi 1080p cozunurlukte izleniyor. Madem multitask icin PC'desin, ekran boyutu da ona gore olmali. Millet ufak tablette multitask istiyor, PC'de cucuk kadar monitor kullaniyor (daha pahaliya satin alip) benim aklima yatmiyor (g-sync haric).

Bunlardan biri ve yanina uygun bir Geforce 1080. Eger HBM2'li kartlar ve 4K@120hz beklemek istemesem bunlara bakardim.

Beklemek sart degil tabi, benim beklememin bir sebebi de VR icin entegre cozumler ve sirt cantasi PC'leri de gormeden son karar vermemek. Entegre cozumler de sirt cantasi urunler de dokulmeye basladi. 4K@120Hz ve HBM2'li urunler de gelecek. Yeni nesil konsollardan once, daha once isaret ettigim tarih civarinda gelecekler. Beklememin diger sebebi henuz 40inc 4k TV'lerin oturmadigini dusunmem. Siyahlar iyiyse gorus acilari iyi degil, onlar iyiyse HDR yok, HDR varsa 1080p@120hz yok, paneller 120hz ama 4k@120hz verecek baglanti tipi yok... Iyi paneller daha pahali iri modellerde, 40inc 4K 4:4:4 masaya koyup oyuna gore 4k@120hz, 4k@60hz, 1080p@120hz arasinda secim yapip gorus acisi/renkler/siyahlar/input lag icin iyi sonuc almak icin 4k'nin bu fiyat araliginda da olgunlasmasini beklemek lazim. 40inc ustu benim masam ve ekrana uzakligim icin fazla iri.

Bunlar "bence" tabi. Iceriden bir bilgim yok, gecmis deneyimleri veri alip gelecegi tahmin etmeye calisiyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

O TV ler hiç fena değilmiş. Monitorden geri kalan yanları response time olabilir . Bunlarda 1ms , 5ms olduğunu sanmıyorum. 

Freesync yok tabii ,belki gelecekte tv lere de eklenir. 

Samsung $500 gibi. Büyük ekran önceklikse alınablilr. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

O haber bayadır var HDMI üzerinden desteklenmesi ile ilgili, hatta konsollar da hazır AMD GPU kullanıyor iken acaba gelir mi falan diye de düşündüm ancak PS4 Pro'da falan bahsi geçmedi hiç. Olsa esasında iyi olur tabii ama çok az bir ek maliyeti olsa dahi TV üreticileri kendi kendilerine bunu koymazlar diye düşünüyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

O haber bayadır var HDMI üzerinden desteklenmesi ile ilgili, hatta konsollar da hazır AMD GPU kullanıyor iken acaba gelir mi falan diye de düşündüm ancak PS4 Pro'da falan bahsi geçmedi hiç. Olsa esasında iyi olur tabii ama çok az bir ek maliyeti olsa dahi TV üreticileri kendi kendilerine bunu koymazlar diye düşünüyorum.

Şurda var biraz bilgi.

http://www.extremetech.com/gaming/235781-amd-hints-freesync-capable-tvs-might-come-to-market-boost-ps4-and-xbox-one-graphics

Fazla bir maliyeti olmaz herhalde şu andan sonra eklenmesinin , konsol oyuncularının talebi olabilir (mi?) . 

Konsolda şu anda nasıl çözülüyor tearing sorunu?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Sony PS4 Pro'ya eklerse kendi TV'lerine de ekler. Bu veya benzeri bir teknigi en azindan yeni konsollarinda desteklememeleri, urunlerinde bu ozelligin eksik olmasi pek Sony'e gore bir hareket olmaz. Piyasaya kendi alternatiflerini getirmeyeceklerse bedava Freesync'i desteklemeleri olasi.

Nvidia da bir gun TV cikarir belki. 4K G-sync IPS, oyun TV'leri, PC ekrani olarak optimize iki seri (60 ve 120hz). Tableti nasil urettiriyorsa bunlari da uzakdoguda urettirir. G-sync'li OLED'lerle de prestij serisi yaparlar, 4 Titan alip SLI yapan adamlara satarlar. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Nvidia'da artık SLI desteği bile doğru düzgün değil, onu geçtim dörtlü SLI desteği falan olsun. Resmi olarak da kalktı zaten ikili SLI dışında birşey desteklenmiyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Acer'dan ilginç bir model:

Acer XZ321Q

32" VA panel 144hz Freesync destekli. Buraya kadar iyi geldi tabii.

Ama çözünürlüğü 1080p.:mrgreen:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Acer'dan ilginç bir model:

Acer XZ321Q

32" VA panel 144hz Freesync destekli. Buraya kadar iyi geldi tabii.

Ama çözünürlüğü 1080p.:mrgreen:

Benim gibi gözü görmeyen insanlar icin cazip olmus. 2k filan bana hic hitap etmiyor. Hemde ekran kartindan tasarruf ederiz o da işin kar kismi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Fiyatı fena değil, Birleşik Krallık'ta 460 GBP gibi bir fiyattan çıkmış yanılmıyorsam, ancak sanıyorum A.B.D. piyasasında yok.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Fiyatı fena değil, Birleşik Krallık'ta 460 GBP gibi bir fiyattan çıkmış yanılmıyorsam, ancak sanıyorum A.B.D. piyasasında yok.

Avrupa da daha da ucuz olur. İngiltere de vergilerden dolayi cok pahali bilişim Urunleri... Kur eklenince daha da beter oluyor

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yalnız İngiltere amazon'dan alışveriş yaparken o yüksek vergiler düşüyor ve bazı ürünler hiç beklemediğiniz şekilde çok daha ucuza gelebiliyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yalnız İngiltere amazon'dan alışveriş yaparken o yüksek vergiler düşüyor ve bazı ürünler hiç beklemediğiniz şekilde çok daha ucuza gelebiliyor.

Bu durum özellikle İngiliz malı ürünlerde avantaj sağlıyor. Mesela İngiliz baskı plaklarda harika fırsatlar denk gelmiştir bana....

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Biraz kalibrasyon ile monitorun görüntü kalitesi epey güzelleşti.  Yalnız AMD nin uygulamasında profiller arası geçiş olmuor bir türlü.

Kalibre ederken nasıl bir yol izliyorsunuz? 

Ben ipad de aynı resmi açtım, ona yaklaşmaya çalıştım. Sadece brightness ve color saturation ile oynadım, hue ve contrastı değiştirmedim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben TFT Central'ın kalibre ayarını kullanırım hep, ColorMunki alayım mı diye de bazen düşünüyorum ancak foto falan ile işim olmadığından gerek yok diyorum, geçiyorum. TFT Central ayarları ile yetiniyorum kısacası, gözle kalibrasyon falan diye birşey olmaz zaten, en fazla beğendiğiniz gibi bir ayar olur.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Gözle kalibrasyon mükemmel olmuyor tabii ama daha kullanılabilir oluyor. 

Şu değerlerde kullanmayı denedin mi reset.. :

Splendid Mode Racing

Brightness 70

Contrast 81

Color Temp User Red 95, Green 99, Blue 99

Buarada brightnessı ben artık tamamen Blue Light Filterdan ayarlıyorum :

gündüz  2, gece 4 olarak.. Bu şekilde kullanmaya başladığımdan beri gözlerim kesinlikle daha rahat ediyor.. 

ResetButton beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Monitörlerdeki brightness zaten TV'lerdeki backlight gibi. Gerçek brightness sadece ekran kartı ayarlarından yapılabiliyor. O ayarla oynamadan da gerçek kalibrasyon mümkün değil. Renkten sonraki en önemli ayar brightness çünkü. Daha önce burada bir link paylaşmıştım PC'de kalibrasyonu maksimum verimle yapabilmek için. Ama o kadar uğraşılmasa bile Windows Color Calibration gayet iyi sonuç veriyor. Tabi öncelikler TFT central veya başka bir yerden monitör içi renk ayarları yapmak şartıyla.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Monitörlerdeki brightness zaten TV'lerdeki backlight gibi. Gerçek brightness sadece ekran kartı ayarlarından yapılabiliyor. O ayarla oynamadan da gerçek kalibrasyon mümkün değil. Renkten sonraki en önemli ayar brightness çünkü. Daha önce burada bir link paylaşmıştım PC'de kalibrasyonu maksimum verimle yapabilmek için. Ama o kadar uğraşılmasa bile Windows Color Calibration gayet iyi sonuç veriyor. Tabi öncelikler TFT central veya başka bir yerden monitör içi renk ayarları yapmak şartıyla.

Tam tersi değil mi? Monitorun üzerinde ki ayar arka aydınlatmanın ışığını kısıyor. 

Ekran kartındaki ayar daha parlak bir görüntü gönderiyor ama arka aydınlatmayı kısmıyor gibi . O sabit kalıyor, sadece görüntüyle oynuyor.

Asus 'un monitor ayarlarını değiştirebilen DisplayWidget isimli bir yazılımı var ama bu modelle uyumlu görünmüyor, benzer yazılım var mı bulamadım. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
4 4

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok