Monitorleri takip ediyoruz...
4 4

Bu konuda 2.044 mesaj var

Uçuk bir fiyatı var işlemcinin bana da ilginç geldi, aynen dediğin gibi bir bildiği vardır illa ki diye düşünüyorum ancak mantık dışı.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 14.08.2024 at 23:05, T800 said:

Uçuk bir fiyatı var işlemcinin bana da ilginç geldi, aynen dediğin gibi bir bildiği vardır illa ki diye düşünüyorum ancak mantık dışı.

Tolga abi bende bu işlemciyi barındıran G-SYNC modüllü bir DELL monitör var, 27" TN panel. İstersen senin satışa koyduğun OLED monitörle takasa girebiliriz.

Normalde üste para istemem lazım ama senin güzel hatırın için birebir yapalım :D 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Şaka maka Samsung 4K 144Hz Odyssey G7 28 inç monitörü satabilsem onun yerine Samsung Odyssey Neo G8 alacaktım ancak piyasa fena.

4K OLED 240Hz monitör de aradığım model bulamadım, OLED monitör de benimle kalıyor, Odyssey G7’yi satamamışken OLED zaten hayatta gitmez.

Seneye bir daha ki nesillere bakarım artık hem DisplayPort 2.1 de olur DSC falan da kullanmak zorunda kalmam.

T800 tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bir şans şunu sorayım belki vardır kullanan, Samsung Odyssey Neo G8 kullanan var mı aramızda? Varsa nasıl bilir ? :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yeni Samsung Odyssey Neo G8 32" 3840x2160 240Hz monitöre geçiş yaptım uygulanan kampanya ile, bu monitör CSOT(TCL) 32" 3840x2160 240Hz 1000R curved VA panele sahip, aydınlatma 1196 bölgeli mini LED ile sağlanıyor. Artılarından bahsetmek gerekirse 32" gayet iyi, büyük olur diye değerlendiriyordum ancak iyi, multiplayer oyunlarda ayrıntılar çok daha rahat görülüyor, diğer oyunlarda da böyle, daha bir oyun atmosferine girilmesini sağlıyor. Curved monitörden ki hele bunun curve ciddi derecede olunca ondan da çekiniyordum ancak orada da kötü bir izlenimim yok hatta panel VA olduğu için görüş açılarına artı bir katkısı olmuş olabilir. Alienware AW3423DWF monitörüme göre HDR'da parlaklık seviyesi yüksek, kimi yerde göz alıyor hatta, OLED monitörlerin bu seviyelere çıkması imkansız şu anda. PPI seviyesi AW3423DWF'e göre yüksek olduğundan oyunlarda texture ayrıntıları çok daha belli oluyor. Monitörün kaplaması baya mat, bu bakımdan da rahat ettim HDR oyunlarda, AW3423DWF ile gündüz saatlerinde monitörde parlama problemi vardı. Bunda onunla karşılaştırılamaz. 4K ve 32 inç iyi olmuş. VA panel deneyimim daha önce hiç iyi değildi yine Samsung'un 240Hz 27" 1080p bir modelini kullanmıştım, AU Optronics panelliydi diye hatırlıyorum onu, ciddi black smearing problemi vardı kimi sahnelerde. Bu panelde bu konular halledilmiş ancak başka eksi var bu defa ondan da eksi de bahsedeyim. Fiyat olarak da 4K OLED 240Hz monitörlerin ayrı fiyatı hatta yarı fiyatından da az kimi modellere göre. QD OLED parlak paneli temizlemesi de kolay değil, panel hassas, bunda çok daha rahat o konu. Ben Windows 11 ile bu boyutta zoom kullanmaya gerek görmedim ancak %125 olarak da kullanılabilir.

Eksilere gelirsek, en büyük eksi 240Hz'de mavi, sarı, turuncu renklerde tarama çizgisi problemi var, SDR oyunlarda dikkatimi çekmiyor, masaüstünde bazı ikonlarda görmek mümkün bunu, gama ayarını da yaptıktan sonra SDR oyunlarda dikkatimi çeken bir şey olmadı diyebilirim. HDR için aynı şey söz konusu değil maalesef, çok mu rahatsız ediyor denilirse o kadar değil ancak bunları zaten ekran kartı da bu çözünürlükte detay seviyelerinin de açılması ile acayip FPS değerlerine çıkamadığı için 120Hz ile bu oyunlar oynanabilir. 120Hz'de bu mesele yok. Bu konu biraz da oyunun renk paleti ile ilgili, Deadspace'de mesela hiçbir problem yaşamadım HDR ile. Parlaklık seviyesi HDR için OLED seviyesinin üstünde olmakla birlikte AW3423DWF küçük ayrıntıları aydınlatmada daha başarılı, mesela ekranda bir panodaki küçük ışıklar AW3423DWF ile çok daha ayırt ediliyor arka plandan. Black crush problemi olabiliyor bazı HDR sahnelerde, OLED performansı beklemek yersiz bu konuda. 

MilesTeg, Najaz, JardeL and 1 other beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Odyssey Neo G8'de bir adet ölü piksel gibi devamlı sönük bir piksel değil de şöyler bir problem çıktı; ekranın ortasına doğru bir adet piksel siyah ekranda açık gri, mavi ekranda da açık mavi yanıyordu, bunu da local dimming'i kapatınca anlayabildim. Samsung beş adede kadar piksel hatasını arıza olarak değerlendirmiyor değişim de olmadığı için monitörü iade etmek durumunda kaldım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Odyssey Oled G6'ya geçtim, bu da AW3423DWF gibi QD-OLED panel ancak bu üçüncü jenerasyon, HDR10+ var, Dolby Vision yine yok ama. HDMI üzerinden gördüğüm kadarıyla 12-Bit renk derinliği de seçilebiliyor. Displayport ile 10-Bit. 360Hz olması gayet iyi Call of Duty, Battlefield 2042, Xdefiant vb oyunlar için. RTX 4080 tabii Overwatch 2, CS 2 falan dışında 2560x1440 çözünürlükte oraları göremez pek. Battlefield 2042'de denedim şimdi en üstten bir tık düşük ayarlar ve DLSS Quality açmak şartı ile 200 FPS gibi oluyor oyun gayet iyi oldu. 

Tekst okunurluğu yine AW3423DWF'ten bir tık daha iyi ancak yine düzgün denilemez, ancak panel jenerasyonu ilerlemesi ile bu konuda fark olmuş. Bir de monitör şükür ayna gibi değil, o konu canımı sıkıyordu bunda LCD matlığı asla denilemezde AW3423DWF ile kıyaslarsam mat bir kaplama var, kendimi görmüyorum monitörde. 21:9 balık gözü efekti nedeniyle bana uymuyordu bir de.

Bunda da yine HDR kalibrasyonunda 1000 nits değerine kadar çıktı, daha oyun denemedim bakalım, ilk izlenim olarak iyi ama hele piyasadaki diğer OLED monitör fiyatlarını da göz önüne alınca. Önemli konu smart özelliği yok bunda, OLED G8(Bu olay da çok karıştı artık Samsung tarafında, OLED G8 derken eski 3440x1440 olan modeli kastetmiyorum, G80SD olan 4K 240Hz modeli kastediyorum) modelinde smart var ve baya şikayet gördüm o konuda.

Najaz and stardust beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@T800 AW3423DWF monitörümüze bok atma Tolga abi, senin hakkında semadan şiddetli bir ses gelmesinden korkarım bak :D

yahu gidip pencerenin karşısına koyup, ortamı karartmadan önüne oturursan ayna niyetine kullanırsın tabi, beni hiç rahatsız etmedi bu konu çünkü oda hep loş ışık durumunda.

açıkçası 360 hz falan da bana yalan dolan geliyor Tolga abi. 240 hz bile tartışılır ne kadar gerekli ama 360 hz... bir de o tazeleme hızına çıkmak için kurmak gereken pc... cidden attığın taş ürküttüğün kuşa değer mi bilmiyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

HDR da bakındım şimdi, ayarlamak da gerekli sanırım, o konuyu araştıracağım, AW3423DWF parlak panel olması nedeniyle sanırım sanki kontrast bir tık daha iyi gibi hissettim. Ama mat paneli daha çok beğendim, AW3423DWF kaplaması benim beğendiğim bir şey değil. 

Mini LED ile karşılaştırma yaparsam da OLED monitörler parlaklık konusunda mini LED monitörün yanından pek geçemezler, yarın teknoloji ilerler, bu konuda bir şey yapılır değişir ancak şu an için bana göre böyle. Mini LED’de kaçınılmaz olan blooming problemi de OLED’de yok. Seçim artık kişinin neyi daha çok istediği ile alakalı.

OLED G6’da soğutma için vapor chamber var bir de, burn in konusunda kesin faydası olur diye düşünüyorum ancak parlaklık limiti yine sıkıntı olmaması adına kısıtlı. Ben WOLED monitör kullanmadım, bunların da ancak gördüğüm kadarıyla parlaklık değerine hemen bir anda kapılmamak lazım, parlaklık testini çünkü beyaz üzerinden yapıyorlar gördüğüm, ayrıca beyaz led olduğu için parlaklık üst seviye olabiliyor. QD-OLED’de ancak diğer renklerin parlaklığını daha bir fazla oluyor WOLED’e göre anladığım. WOLED monitörler bir de ciddi pahalı burada nedendir bilmiyorum. 240Hz ve 480Hz OLED monitörlerin WOLED olması lazım. 240Hz QD-OLED panel çıktı mı haberim yok, ona bir bakmam gerekir.

Samsung olarak bakarsam Samsung’un Türkiye fiyatlandırması yine iyi sayılır diğer markalara göre ancak kalite kontrolüne daha bir dikkat gerekir diyebilirim, OLED G6’da bir problem görmedim şükür de Neo G8 sıkıntılıydı. Dizayn, malzeme kalitesi sanki bir tık daha iyi olabilir.

OLED G6 ve OLED G8 modellerinin ayakları yer kaplaması açısından iyi bir de, benim masada(150x75 masa) AW3423DWF’i kendime yaklaştıramıyordum, 21:9 olması nedeniyle zaten çok yapılacak bir şey değil ancak mouse pad de büyük olduğundan ayak ile çakışıyordu mouse pad. Bunu yaklaştırabildin kendime istediğim ölçüde. OLED G8 ayak yapısı da aynı gördüğüm.

Sadece AAA oyun oynayan birisinin de bu monitörle pek işi olmaması lazım, 32 inç gerçekten çok beğendim. Tam içine girmek daha mümkün oluyor öyle oyundaki dünyanın. Ancak burada da PPI çok düşmemesi için 4K tercih etmek lazım.

Gördüğüm kadarıyla bir miktar daha ucuz, 240Hz olmayan 4K 32 inç OLED paneller gelecek, sanırım 165Hz olacak bunlar, yine bir çok mini LED model de geliyor, takip etmek lazım.

stardust beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 dakika önce, stardust said:

@T800 AW3423DWF monitörümüze bok atma Tolga abi, senin hakkında semadan şiddetli bir ses gelmesinden korkarım bak :D

yahu gidip pencerenin karşısına koyup, ortamı karartmadan önüne oturursan ayna niyetine kullanırsın tabi, beni hiç rahatsız etmedi bu konu çünkü oda hep loş ışık durumunda.

açıkçası 360 hz falan da bana yalan dolan geliyor Tolga abi. 240 hz bile tartışılır ne kadar gerekli ama 360 hz... bir de o tazeleme hızına çıkmak için kurmak gereken pc... cidden attığın taş ürküttüğün kuşa değer mi bilmiyorum.

Benim oda sıkıntı ışık konusunda gündüz vakti. :(

Şimdi yazdım yukarıda AAA oyunlarla vakit geçiriliyorsa hiç gerek yok buna, hatta geçen 480Hz panelli Asus çıktı, katiyen gerek yok AAA oyunlar için.

Ben halen Battlefield, Call of Duty, Xdefiant, Destiny 2 falan oynuyorum, seviyorum bunlarda multiplayer maçlarını halen.

Tabii 4K 240Hz 32 OLED de almak isterdim ancak maliyeti ciddi yüksek. 

Şöyle bir güzellik de oldu benim açımdan Cyberpunk 2077’de mesela ray tracing ultra ve DLSS Quality olmuyordu, olmuyor derken ben beğenmiyorum sonucu, 2560x1440 olarak gayet iyi oldu. 

Alan Wake 2’de denedim her şey tümden açık DLSS Quality yine mümkün oldu, orman bölümünde denemedim belki yine Balanced almak gerekebilir orada, ray tracing kapatıp denedim huzur evi bölümünde ne olacak diye 200 FPS’yi geçti o şekilde. :)

Ha ama katiyen gerekli değil bu tip oyunlarda.

Farkı anlıyor musun 120 ile 200 üzerinin  dersen ben halen hissediyorum, herkes farklı hissedebilir tabii bu noktada, kendi açımdan böyle bu durum da.

stardust beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bir de şunu gördüm genel olarak, online olarak monitör alınıyor ise görmeden hiç, kesin iade şartlarını önden öğrenmek lazım sonradan sıkıntı yaşamamak için.

Bildiğim kadarıyla Amazon, MediaMarkt ve Samsung’un kendi online mağazası iade alıyor, ancak kesinlikle alışveriş öncesi bu durumdan emin olmak lazım, her an şartlar değişir, şu olur, bu olur vs.

stardust beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Aklıma gelmişken, alacak olan illaki araştırır da gördüğüm kadarıyla OLED G6 ve G8’de coil whine problemi olabiliyor, yine ölü piksel problemi yaşayan da gördüm(her markada olabilir ölü piksel elbette ancak coil whine ilginç geldi), benim monitörde bu problemlerle karşılaşmadım ancak yukarıdaki konuya geliyoruz yine, Neo G8’de hadi scanline konusunu geçtim, bir şekilde panelin kendi özelliği, gülü seven dikenine katlanır gibi bir durum, bir adet piksel problemi çıkınca Samsung’un servisi geldi problemi bildirince ancak bir adet pikselin arıza olarak değerlendirilmediği ve bu durumda bir şey yapılamayacağı söylendi. Bu tip bir durumda iade kolaylığı kesinlikle kafa rahatlatıcı. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 saat önce, T800 said:

Benim oda sıkıntı ışık konusunda gündüz vakti. :(

Abi yeni monitörün hayırlı olsun, güle güle kullan. Yalnız monitörü kullandığın odadaki aydınlatmayı kontrol edemiyorsan, keşke yine QD-OLED panel tercih etmek yerine bu sefer WOLED panelli bir model düşünseydin. Biliyorsun ki QD-OLED panellerde ortam aydınlatmasını karartmadığın müddetçe siyahları gri-mor olarak görüyorsun ve bu olay OLED'in tüm avantajını silip götürüyor. Hem daha iyi kontrast için OLED panele yatırım yapıp hem de bunun karşılığını alamamak biraz ölü yatırım gibi bir şey oluyor bence.

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 saat önce, Najaz said:

Abi yeni monitörün hayırlı olsun, güle güle kullan. Yalnız monitörü kullandığın odadaki aydınlatmayı kontrol edemiyorsan, keşke yine QD-OLED panel tercih etmek yerine bu sefer WOLED panelli bir model düşünseydin. Biliyorsun ki QD-OLED panellerde ortam aydınlatmasını karartmadığın müddetçe siyahları gri-mor olarak görüyorsun ve bu olay OLED'in tüm avantajını silip götürüyor. Hem daha iyi kontrast için OLED panele yatırım yapıp hem de bunun karşılığını alamamak biraz ölü yatırım gibi bir şey oluyor bence.

Teşekkürler, evet bu QD-OLED’de maalesef o sıkıntı var, ışık geldiği vakit quantum dot katmanı mor ışık yansıtıyor arkadan ancak WOLED’e karşı da renkleri daha iyi. 

WOLED’lere bakındım ancak burada fiyatlar çok uçuk, LG keşke Samsung benzeri bir fiyat uygulasa kendisi. O da olmayınca alınamıyor.

Bu mat panel bir de daha iyi oldu benim kullanım şartlarımda.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yukarıda Gsync modülünden bahsetmiştim, Nvidia yakın zamanda bunu terk etti(sanırım maliyet ve artık portları bakımından çağ dışı kalması nedeniyle) Mediatek ile anlaşılmış, yeni Gsync versiyonu modülleri Mediatek işlemcili olarak gelecek.

Yenisinin adı da sanıyorum Gsync Pulsar. Gsync ile beraber strobing de var gördüğüm kadarıyla ancak böyle olunca şimdi bu özellik LCD monitörleri bağlar, OLED’de strobing falan yok. Asus PG27AQNR’de var bu yeni modül. 

https://tftcentral.co.uk/news/asus-announce-worlds-first-g-sync-pulsar-monitor-the-360hz-pg27aqnr

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bildiğim kadarıyla strobing şeysini kullanmak için monitörün sabit bir tazeleme hızının altına düşmemesi gerekiyor. Misal 360Hz'de strobing açayım derseniz, ekran kartının da monitörü sabit 360Hz besleyebilmesi lazım. Daha düşük tazeleme hızlarında belki kullanılabilir olur ama böyle 360Hz gibi yüksek hızlarda uygulanabilir olacağını zannetmiyorum pek.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

İşte bu onu adaptif senkronizasyon ile çalışabilir duruma getiriyor gördüğüm, sabit kare saniye hızıyla beslemeye gerek olmuyor monitörü.

Najaz beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
4 4

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok