CPU savaşları
4 4

Bu konuda 1.314 mesaj var

Windows 11 çöp diyorum kızıyonuz sonra :D Windows admin account nedir? Administrator hesabıdır. Hesapsız kitapsız iş yapabilen bir hesaptır. Root hesabı gibi düşünülebilir. Tehlikelidir. Herkesin eline vermemek gerekir. Windows CPU scheduler Admin hesabı dışında beklendiği gibi çalışmıyor load dengeli dağıtılmıyor SMT/HT kullanımı sallantıda vs vs. 

Benzer bir sorunu Linux yaşamıyor mesela. 

SkyWarrior tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

9000 serisi çok etkileniyor. 7000 de etkileniyor ancak 9000 daha çok. 9000 serisi çöp değil ama tabi yeni mimari olduğundan early adopter sendromu olacaktır. Linux altında çok başarılılar. Windows çöp. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ancak Ryzen 9700X almanın mesela çok bir anlamı yok an itibari ile, 7800X3D alınıp geçilebilir rahatlıkla ya da beklemişken yeni çipset AMD anakart ile 9800X3D alınabilir. 

Hatta 9800X3D çıktığında 7800X3D ucuzlar ise baya iyi olur görünen.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Oyun için 7800X3D hala en mantıklı tercih, birkaç oyunda 9000 serisi öne çıkıyor ama 9000 serisinin 3D olanları gelene kadar 7800X3D tahtını koruyacak gibi görünüyor. 9800X3D çıkana kadar hem Windows meselesi de hallolmuş olur, hem yeni anakartlar bioslar falan oturmuş olur.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Daha ortada 800 serisi anakartlar yok zaten. Ne yapıyorlarsa hep 600 serisi anakartlarla yapıyorlar. Birşeyler eksik hep. VRMler vs. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hocam yatma yok. O kısımda hatalar var. 

AMD Zen5 de yolakları arttırdı genişletti. Otobanı büyüttü. Tabi daha oradan geçecek kapasitede araç yok. Ama AI vs uygulamalara bakın. Linux altındaki benchmarklara bakın. 8 çekirdek 9700X 65watt ile 125 watt 7900X ve Hatta 7950X den daha yüksek performans veriyor AI işlemede. Olay windows tarafında bazı sorunlardan kaynaklanıyor. Evet uçmadı kaçmadı ama yollar genişledi işlem üniteleri arttı. Biraz sabır. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Çekirdek sayısı,hızı ve ipc olarak zaten hem Intel hem AMD zorluyor artık, 3D'li modeller hariç orada çok büyük bir gelişme bir süre görmeyiz iki taraftan da. AMD'de rüzgarın estiği yöne doğru AI ve AVX konusunda daha başarılı ürünler sunmak için geliştirmiş işlemcileri ama ev kullanıcısına pek geri dönüşü şuan yok.
Yani yukarı değil de enlemesine gelişmiş mimari, tabi bu enlemesine genişlemenin avantajı sadece işletim sistemleri ve yazılımlar tarafından desteklenirse ortaya çıkıyor. Bunu x64'de de gördük, çift çekirdeklilerde de gördük, CCX'de de gördük.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
7 saat önce, SkyWarrior said:

AMD Zen5 de yolakları arttırdı genişletti. Otobanı büyüttü. Tabi daha oradan geçecek kapasitede araç yok. Ama AI vs uygulamalara bakın. Linux altındaki benchmarklara bakın. 8 çekirdek 9700X 65watt ile 125 watt 7900X ve Hatta 7950X den daha yüksek performans veriyor AI işlemede. Olay windows tarafında bazı sorunlardan kaynaklanıyor. Evet uçmadı kaçmadı ama yollar genişledi işlem üniteleri arttı. Biraz sabır. 

Bekleyip görelim bakalım ama şu haliyle benchmarklarda 2 nesil önceki 13. nesil intel işlemcilerinin bile epey gerisinde kalması kabul edilebilir birşey değil.

ZvAnA tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
2 hours ago, ZvAnA said:

Bekleyip görelim bakalım ama şu haliyle benchmarklarda 2 nesil önceki 13. nesil intel işlemcilerinin bile epey gerisinde kalması kabul edilebilir birşey değil.

yaw o kadar da değil :) uygulamasına & oyununa göre değişiyor o iş. bütün işlemcilerin eline verip tepeye yerleştiği uygulamalar ve oyunlar da var, 7xxx serisinin gerisine düştüğü uygulamalar da var. ama genel olarak intel 13. nesilin epey gerisinde demek doğru değil, öyle bir şey yok.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Valla benim çeşitli incelemelerde gördüğüm tam da bu. Uygulamasına göre dediğin sunucu tarafında yapay zeka vs işleri ise bir tek orada önde. Onun dışında oyunların büyük çoğunluğunda, render uygulamalarında atıyorum 9700x, 13700k'nın hep gerisinde. Ha güç tüketimi az diye alınacaksa bilemem. Benim umurumda olmaz. Bana oyun performansı, render ve video edit performansı lazım. Ayrıca hem 7800X3D den hem 13700k'dan pahalıya satılıyor. Belli ki x3D versiyonları çıkana kadar oyun için falan düşünülmez. Ben ara geçiş olarak 13700k almıştım. AMD 9. nesil ve intel 15. nesili beklemek için ama 9 serisi benim içim tam bir hayal kırıklığı. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
15 hours ago, SkyWarrior said:

Enterprise taraftaki testlerden ve bizimkilerin yorumlarından anladığım kadarıyla Ryzen mimarisindeki en büyük değişim. 

Ayrıca bu mimari 4 sene falan önce tasarlandığından Intel'in bugünkü durumunu fırsat bilip hamle yapmak mümkün değil. Şu aralar Ryzen 7 mimarisi tasarlanıyorsa bunu da Intel zıçtı kafasında yapamazlar, 4-5 sene sonra ne olacağını bilmek zor biraz. Intel mimarisi kötü değil, node problemi var. O taraf düzelirse veya TSMC ile çalışılırsa durum bir anda tersine dönebilir. Intel zamanında aklı başında mimarlarını dinleyip node problemi yaşadığı anda en azından 1-2 nesil için TSMC'ye gitseydi bugün işler çok farklı olurdu.  

Fiyatlamada rakibin durumuna göre anında tepki veriyorlar, özellikle enterprise tarafta AMD o eski maliyetine verelim, üstüne cila atalım pozisyonundan alırsan mersine almazsan dikine moduna geldi. Ne üretse satıyor, iyi de kar marjı var. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
2 hours ago, wazzap said:

Wendell test etti. Patch şart. Yanlış mitigation kombosu aktif. 

7 minutes ago, SEP said:

Erkenden piyasaya sürmeleri eldeki düz modelleri baltalamasın diye düşünmelerinden olabilir. X3D nin tadını aldı millet. Direk verse alttakilere kimse bakmaz.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Amd bu konuda yanlış hareket etti kendi test ortamında yayınlanmamış yazılım konfigürasyonları kullanması yanlıştı. Ama en azından linux benchleri yalan söylemedi ve beklenen performansı verdi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
4 4

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok